Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Coraz bliżej nowego systemu biletowego w Krakowie. Kolejne miasto pracuje nad płatnościami bezgotówkowymi w transporcie publicznym

W dialogu technicznym wzięły udział m.in.: Visa, Asseco, Pekao, First Data Polska, Mennica Polska, Pixel, MCX, APDU, Atos, Mera Systemy czy R&G Plus

Postępują prace nad nowym systemem biletowym w Krakowie. Krakowski Zarząd Transportu Publicznego zakłada, że bilet będzie można kupić za pomocą bezstykowych kart płatniczych lub płatności zbliżeniowych telefonem. Przed określeniem warunków przetargu na budowę i obsługę nowego systemu do opłacania przejazdów, włodarze zaprosili zainteresowane podmioty do udziału w dialogu technicznym. Ten już się zakończył, a wzięły w nim udział takie firmy jak: Visa, Asseco, Pekao, First Data Polska, Mennica Polska, Pixel, MCX, APDU, Atos, Mera Systemy, R&G Plus, Monet+, Trusted Software Services, Basement, Multiway, Yonix, ASCE czy Dropel.

Przeczytajcie także: Twisto zmienia właściciela

O niejednej z tych firm mogliście już przeczytać w serwisie cashless.pl przy okazji informacji na temat unowocześniania systemów biletowych w różnych miastach. Przykładowo APDU i Pixel pracowały nad systemem inteligentnych rozliczeń za przejazdy białostocką komunikacją miejską, który na koniec dnia wybiera dla pasażera najkorzystniejszą opcję taryfową. First Data i Mennica Polska wdrożyły bezgotówkowe płatności za bilety we Włocławku, w Rzeszowie za modernizację odpowiadały Visa, eService, Solveo i R&G Plus, a ta ostatnia firma wraz z Mera Systemy odpowiada też za obsługę lubelskiego transportu publicznego. Lista miast, które zdecydowały się na przebudowę systemu poboru opłat za przejazdy komunikacją miejską, jest zresztą dużo dłuższa, a znajdują się na niej m.in.: Wrocław, Bydgoszcz, Gdańsk, Świebodzice czy Jaworzno. Ostatnio do tego grona dołączył zaś Wałbrzych, o czym możecie przeczytać w tekście: Wałbrzych uruchamia nowy system płatności za bilety. Różni się on jednak od większości innych w Polsce.

Przeczytajcie także: Płatność Blikiem przez Messengera?

A czego można się spodziewać po systemie, który ma powstać w Krakowie? Jak wynika z opisu zamieszczonego w zaproszeniu do dialogu technicznego, za przejazdy komunikacją publiczną będzie można płacić kartą zbliżeniową lub telefonem wyposażonym w takie rozwiązania jak Apple Pay czy Google Pay. Pojazdy będą zatem zapewne wyposażone w kasoterminale, a dowodem opłacenia przejazdu nie będzie papierowy bilet, tylko informacja w systemie centralnym – w razie kontroli ten sam instrument (karta lub smartfon), którym opłaciło się przejazd, trzeba będzie zbliżyć do czytnika kontrolerskiego.

Ponadto władze stolicy Małopolski zakładają możliwość korzystania przez podróżnych z różnych taryf, a więc np. biletu miesięcznego, czasowego czy z tzw. taryfy przystankowej. W tej sytuacji pasażer będzie zobowiązany zbliżyć kartę lub telefon do kasoterminala podczas wsiadania i wysiadania z pojazdu, by zapłacić tylko za przebyty odcinek trasy.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies