Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Rzeszów uruchomił nowy system biletowy w autobusach miejskich. Wkrótce ma dołożyć taryfę przystankową

Rzeszów jest kolejnym dużym miastem w Polsce, które zainwestowało w nowoczesny system biletowy umożliwiający płatności bezgotówkowe

Rzeszowski Zarząd Transportu Miejskiego poinformował o uruchomieniu nowego systemu do płatności za przejazdy komunikacją miejską. Częścią tego systemu są urządzenia zamontowane we wszystkich rzeszowskich autobusach umożliwiające opłacenie przejazdu bez konieczności drukowania papierowego biletu. Wystarczy przyłożyć do wskazanego miejsca kartę lub smartfon, czy zegarek wyposażony w płatności mobilne.

Przeczytajcie także: Branża płatnicza patrzy na Tychy

Z komunikatu ZTM wynika, że obecnie za pośrednictwem nowego rozwiązania można opłacać przejazdy jednorazowe, w tym ulgowe (w takim przypadku przed przyłożeniem karty czy smartfona do terminala należy wskazać na nim wysokość ulgi). W razie kontroli wystarczy do czytnika kontrolerskiego przyłożyć ten sam nośnik, którym dokonano płatności. Dowód transakcji przechowywany jest w systemie centralnym.

Władze rzeszowskiego transportu obiecują, że w kolejnym etapie wdrożone zostaną nowe ciekawe funkcje systemu. W zależności od liczby przejazdów w ciągu ostatniej doby system sam dobierze najkorzystniejszy dla podróżnego rodzaj biletu, np. 24-godzinny. Wdrożona zostanie także tzw. taryfa przesiadkowa czy odległościowa, która umożliwia płatność tylko za przejechany odcinek trasy, np. jeden przystanek.

Przeczytajcie także: Rzeszów wprowadza nowy system biletowy

Stolica Podkarpacia to kolejne miasto w Polsce, które zainwestowało w nowoczesny system biletowy. Podobne rozwiązania, jak to w Rzeszowie, działają także m.in. we Wrocławiu i Bydgoszczy. Niedawno uruchomiono je w Tychach, gdzie po raz pierwszy w Polsce na większą skalę zastosowaną taryfę przystankową.

Natomiast rzeszowski projekt powstał przy współpracy miasta z Visą oraz firmami eService, Solveo i R&G Plus. O tym, że miasto pracuje nad nowym rozwiązaniem mogliście przeczytać w serwisie cashless.pl w grudniu, w tekście Rzeszów z nowym systemem opłat za przejazdy komunikacją. Papierowe bilety nie będą już potrzebne.

Fot. ZTM Rzeszów

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies