Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
First Data Polska chwali się piątym wdrożeniem nowoczesnych płatności w transporcie miejskim. Teraz we Włocławku

Nowy system płatności za przejazdy komunikacją miejską we Włocławku powstał przy współpracy FDP ze spółką Mennica Polska

First Data Polska, operator terminali płatniczych Polcard, pochwaliła się właśnie kolejnym wdrożeniem projektu z zakresu smart cities. Chodzi o system do płatności bezgotówkowych za przejazdy komunikacją miejską we Włocławku. Projekt powstał przy współpracy ze spółką Mennica Polska. Włocławek jest piątym miastem w Polsce, w którym obie firmy takie rozwiązanie uruchomiły. Wcześniej usługę udostępniono we: Wrocławiu, Bydgoszczy, Jaworznie i Gdańsku.

Przeczytajcie także: Aegon wycofuje się z Polski

Nowoczesny system płatności za przejazdy komunikacją miejską zwany Open Payment System, pozwala na uregulowanie należności za przejazd zbliżeniowo, kartą lub urządzeniem mobilnym z płatnościami mobilnymi, bez konieczności drukowania papierowego biletu. Wystarczy wybrać rodzaj biletu na kasowniku, a następnie zbliżyć do niego np. smartfon. Informacja o płatności trafia do systemu centralnego. W razie kontroli wystarczy do czytnika kontrolerskiego przyłożyć ten sam telefon, którym zapłacono za przejazd. Tokenizacja (w skrócie to nadanie indywidualnego numeru każdej transakcji) dostarczona przez FDP zapewnia bezpieczeństwo płatności, a operator transportowy nie ma dostępu do danych karty.

Przeczytajcie także: Nowe funkcje w aplikacji First Daty

Uznaje się, że pierwszym miastem na świecie, gdzie kilka lat temu na dużą skalę wdrożono bezgotówkowy i bezbiletowy system płatności za poruszanie się komunikacją miejską, jest Londyn. Od tamtego czasu podobne rozwiązania są wprowadzane w ośrodkach miejskich różnej wielkości na całym świecie, także w Polsce. Obecnie za przejazdy autobusami czy tramwajami zbliżając jedynie kartę do terminala i bez konieczności drukowania biletu, można płacić w co najmniej kilkunastu polskich ośrodkach.

Fot. MPK Włocławek

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies