Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Szykuje się duża zmiana w Krakowie. Miasto chce wprowadzić nowy system biletowy z taryfą przystankową

Władze Krakowa właśnie ogłosiły rozpoczęcie dialogu technicznego, który ma pomóc w przygotowaniu przetargu na nowy system opłat za przejazdy komunikacją miejską

Do 19 sierpnia firmy i inne zainteresowane podmioty mogą zgłaszać swój udział w dialogu technicznym, do którego zapraszają władze stolicy Małopolski. Postępowanie to ma pomóc włodarzom Krakowa w przygotowaniu przetargu na budowę i obsługę nowego systemu do opłacania przejazdów komunikacją miejską. W zaproszeniu do dialogu nie ma oczywiście terminu, w jakim nowy system mógłby powstać. Ale z dokumentu wynika, jak z dużym prawdopodobieństwem w najbliższej przyszłości będzie się płacić za korzystanie z autobusu czy tramwaju w Krakowie.

Przeczytajcie także: Rzeszów uruchomił nowy system biletowy

Miasto zakłada więc, że za przejazdy komunikacją publiczną będzie można płacić kartą zbliżeniową lub telefonem wyposażonym w takie rozwiązania jak Apple Pay czy Google Pay. Pojazdy będą zatem wyposażone w kasoterminale, a dowodem opłacenia przejazdu nie będzie papierowy bilet, tylko informacja w systemie centralnym – w razie kontroli ten sam instrument (karta lub smartfon), którym opłaciło się przejazd, trzeba będzie zbliżyć do czytnika kontrolerskiego.

Ponadto władze stolicy Małopolski zakładają możliwość korzystania przez podróżnych z różnych taryf, a więc np. biletu miesięcznego, czasowego czy z tzw. taryfy przystankowej. W tej sytuacji pasażer będzie zobowiązany zbliżyć kartę lub telefon do kasoterminala podczas wsiadania i wysiadania z pojazdu, by zapłacić tylko za przebyty odcinek trasy.

Przeczytajcie także: W Białymstoku już nie muszą drukować biletów

Ogłoszony przez Kraków dialog techniczny, który ma potrwać co najmniej trzy miesiące, to wstęp do ewentualnego przetargu. Ten może więc zostać rozpisany najwcześniej w przyszłym roku. Sama budowa systemu też będzie trwać wiele miesięcy, więc zakładam, że w optymistycznym scenariuszu mieszkańcy Krakowa i odwiedzający to miasto, w nowoczesny sposób za przejazdy komunikacją będą mogli płacić w 2022 r.

Kraków to kolejne duże miasto w Polsce, które chce zainwestować w bezgotówkowy i bezbiletowy system do płatności za korzystanie z komunikacji miejskiej. Przypomnę, że prekursorem w tym obszarze był Wrocław, gdzie takie rozwiązanie działa już od kilku lat. Później podobne systemy uruchomiono m.in. w Bydgoszczy, Tychach, Rzeszowie czy Białymstoku a w kilku kolejnych trwają ich testy.

Fot. Janusz Jakubowski/Flickr CC BY 2.0

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies