Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Automaty paczkowe zaatakowane przez hakerów. Skrytki w tysiącach maszyn zostały otwarte

Poszkodowana firma działająca na rynku rosyjskim na razie nie określiła, ile paczek mogła stracić w wyniku ataku

Działająca w Rosji firma PickPoint oferuje usługę podobną do tej, którą świadczy polski Inpost. Klienci mogą odbierać przesyłki ze skrytek w jej urządzeniach automatycznych. Operator posiada blisko 11 tys. maszyn tego typu i od kilku dni zmaga się z efektami ataku hakerskiego. Doszło do niego pod koniec ubiegłego tygodnia. Szafki w przeszło 2,7 tys. maszyn zostały wówczas otwarte. Zdarzenie określono mianem pierwszego na świecie dużego cyberataku na sieć automatów paczkowych.

Przeczytajcie także: PZU odświeżyło swoją aplikację mobilną

Firma PickPoint przekonuje, że atak udało się wykryć na wczesnym etapie, dzięki czemu uniknięto poważnych strat. Jednocześnie nie poinformowano, ile przesyłek mogło paść łupem przestępców. Operator przekonuje, że szybko zareagował sztab antykryzysowy, w skład którego weszli zarówno pracownicy firmy, jak i zewnętrzni eksperci. Operator wziął na siebie odpowiedzialność za ewentualne straty klientów.

Przeczytajcie także: Pekao oferuje płatności Google Pay bezpośrednio w PeoPay

Gdy PickPoint zmagał się z atakiem, polski Inpost świętował dodanie do swojej sieci kolejnego tysiąca maszyn. Obecnie firma ma ich już ponad 10 tys. Tylko w ciągu ostatniego roku sieć paczkomatów powiększyła się o 4 tys. urządzeń, kolejne 3 tys. rozbudowano. Spółka nie zamierza jednak na tym poprzestawać i zapowiada dalszy rozwój. Konkurencję dla biznesu Rafała Brzoski chce stanowić Poczta Polska, która w 2022 roku zamierza posiadać 2 tys. zewnętrznych automatów paczkowych. Spółka o planach rozwoju w tym kierunku mówi jednak od dłuższego czasu, a jej dotychczasowe działania trudno uznać za udane: operator ma obecnie zaledwie ok. 200 takich urządzeń.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies