Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Koniec hossy na rynku kart kredytowych. We wrześniu banki wydały ich mniej niż 90 tys.

W ujęciu rocznym kredytówek wciąż przybywa, ale w porównaniu do poprzedniego miesiąca sprzedaż znacznie spadła

Biuro Informacji Kredytowej w swoim comiesięcznym newsletterze odnotowało, że we wrześniu tego roku banki wydały 88,6 tys. kart kredytowych na łączną kwotę przyznanych limitów 527 mln zł. W porównaniu do września 2018 r. to nadal solidne wzrosty – o 22,5 proc. w ujęciu liczbowym i o 11,6 proc. w ujęciu wartościowym

Przeczytajcie także: Hossa na rynku kart kredytowych nieco słabnie

Jednak wyraźnie widać wyhamowanie trwającej od wiosny hossy. W zestawieniu z lipcem sprzedaż kart kredytowych zarówno w ujęciu liczbowym jak i wartościowym znacznie się zmniejszyła – odpowiednio o 6,2 proc. oraz 2,0 proc. Warto jednak zauważyć, że tendencja spadkowa słabnie, bo porównując sierpień do lipca rynek kurczył się dwa razy szybciej.

Przypomnę, że w maju tego roku BIK ogłosił mini hossę na rynku kart kredytowych, gdy wydano ich ponad 109 tys. sztuk na łączną kwotę przyznanych limitów 617 mln zł. W czerwcu wydano prawie 104 tys. nowych kredytówek. Lipiec był kolejnym miesiącem mocnych wzrostów (107,6 tys. kart na 622 mln zł limitów). Od sierpnia rynek wpadł w zadyszkę, która powtórzyła się we wrześniu. Nie była to więc jedynie wakacyjna korekta, a prawdopodobnie początek zmiany trendu.

Przeczytajcie także: Liczba kart przekroczyła 42 mln

Liczba wydanych w tym roku kart kredytowych zbliża się powoli do miliona. W pierwszych dziewięciu miesiącach banki wydały ich łącznie 908,8 tys. – to wzrost o 22,8 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2018 r. W tym czasie banki przyznały 5,2 mld zł limitów na kartach kredytowych, co oznacza wzrost w porównaniu do pierwszych dziewięciu miesięcy 2018 r. o 21,1 proc. Podobnie jak w poprzednich miesiącach najwięcej nowo wydanych kart miało limity w przedziale 1-2 tys. zł, odpowiednio (to ok. połowy rynku "świeżych" kart) oraz 2 do 3,5 tys. zł (to natomiast ponad jedna trzecia tego rynku).

Warto pamiętać, że karta kredytowa może być najtańszym sposobem finansowania bieżących zakupów czy większych wydatków, ale trzeba z niej umiejętnie korzystać i przede wszystkim regularnie i terminowo spłacać zadłużenie. Jeżeli komuś brakuje finansowej samodyscypliny, lepiej niech nie korzysta z tego produktu, aby nie wpaść w spiralę zadłużenia.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies