Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Liczba kart przekroczyła 42 mln a wartość transakcji nimi – 200 mld zł. Pierwszy taki kwartał w historii polskiego rynku

Co ciekawe wartość transakcji gotówkowych kartami wzrosła równie mocno co wartość płatności

Narodowy Bank Polski opublikował wczoraj dane na temat rynku kart bankowych w II kw. bieżącego roku. Statystyki pełne są rekordów i wzrostów. Pierwszy, na który chciałbym zwrócić Waszą uwagę, dotyczy liczby samych kart, których na koniec czerwca było już ponad 42 mln. To pierwszy raz w historii, gdy liczba kart przekroczyła ten poziom. Na koniec marca było ich 41,3 mln.

Przeczytajcie także: Marka Revo zniknie z polskiego rynku

Oczywiście dominują karty debetowe – było ich 33,5 mln w czerwcu w porównaniu do 32,7 mln w marcu. Na drugim miejscu znalazły się karty kredytowe – 5,832 mln. To spadek o kilkadziesiąt tysięcy sztuk w porównaniu z marcem, gdy było ich 5,866 mln. Jak widzicie, na razie statystyki NBP nie potwierdzają hossy na rynku kredytówek, którą od kilku już miesięcy raportuje Biuro Informacji Kredytowej w swoich cyklicznych newsletterach kredytowych. Trzeba jednak pamiętać, że BIK podaje informacje jedynie o nowej sprzedaży. Być może cały czas banki więcej kart zamykają niż sprzedają nowych.

Drugi rekord, który szczególnie rzuca się w oczy w danych opublikowanych przez bank centralny, dotyczy wartości transakcji. Jak się okazuje w okresie od kwietnia do czerwca za pomocą kart wykonaliście operacje o wartości 200,8 mld zł. Pierwszy raz w historii kwota ta przekroczyła 200 mld zł. Dla porównania w I kw. 2019 r. było to 175,7 mld zł a w II kw. 2018 r. – 179,6 mld zł.

Przeczytajcie także: Program Visa Oferty trafił do bankowości internetowej ING

Ciekawostką może być jednak to, że w II kw. bieżącego roku w porównaniu do pierwszego transakcje gotówkowe, a więc np. wypłaty z bankomatów, wzrosły o podobną wartość co płatności bezgotówkowe. Transakcje z udziałem gotówki osiągnęły 108,2 mld zł (kwartał wcześniej – 95,8 mld zł) podczas gdy płatności – 92,7 mld zł (w okresie od stycznia do marca – 79,8 mld zł). Wkrótce w serwisie Cashless napiszę na ten temat nieco więcej.

Imponująco wygląda również statystyka dotycząca liczby transakcji kartami. Tych w II kw. 2019 r. było ponad 1,6 mld (1,4 mld w I kw.). Tu zdecydowanie dominują transakcje bezgotówkowe, zarówno pod względem liczby bezwzględnej jak i wzrostu w stosunku do poprzednich okresów. W II kw. kartami płaciliście ponad 1,4 mld razy (1,2 mld w I kw.). Transakcje gotówkowe przeprowadzaliście 176 mln razy (159 mln razy w I kw.).

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies