Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Unia nakazuje obniżkę cen za przelewy w euro. Efektem ubocznym będzie podniesienie prowizji za wypłaty z bankomatów?

Sprawa dotyczy unijnych regulacji, które wejdą w życie 15 grudnia tego roku

Jak informuje portal bankier.pl, do 15 grudnia 2019 r. banki i inni dostawcy usług płatniczych muszą wprowadzić w życie zmiany wynikające z jednego z unijnych roporządzeń dotyczącego usług finansowych. Najważniejszy zapis tego dokumentu wskazuje, że opłaty pobierane przez np. bank z tytułu płatności transgranicznych w euro powinny być takie same jak opłaty z tytułu płatności krajowych.

Przeczytajcie także: Sezonowy wzrost liczby bankomatów

Co to oznacza w praktyce? Prawdopodobnie banki będą musiały zlikwidować opłaty za przelewy w euro. Dziś bowiem jeśli przesyłacie 1 tys. euro za wynajem pokoju hotelowego w Hiszpanii, to płacicie za to kilka złotych, bo jest to określone w regulaminie banku jako "przelew europejski" albo "przelew SEPA". Natomiast przelewając ponad 4,3 tys. zł (czyli ok. 1 tys. euro) do innego polskiego banku opłata najczęściej wynosi 0 zł. Najprawdopodobniej więc banki nie zdecydują się wprowadzić opłat za przelewy krajowe, tylko obniżą cenę tych zagranicznych.

Odwrotnie może być w przypadku wypłat z bankomatów. Za wypłatę euro w zagranicznym bankomacie polskie banki zazwyczaj każą sobie słono płacić (od kilku do kilkunastu złotych). Od 15 grudnia będą musiały spowodować, że wypłacenie 50 euro w bankomacie w kraju unijnym będzie kosztować tyle samo, ile wypłata tej samej kwoty w złotych w bankomacie w Polsce. Według analizy bankier.pl najbardziej prawdopodobne jest, że większość banków raczej podwyższy opłaty za wypłaty w krajowych bankomatach (tych "obcych") do wysokości "eurowych" lub je uśredni (np. będzie to kosztować 5 zł w kraju i za granicą).

Przeczytajcie także: Gdzie najtaniej skorzystacie z Apple Pay i Google Pay?

Instytucje finansowe powinny poinformować o wprowadzanych zmianach nie później niż dwa miesiące przed planowaną datą wejścia ich w życie. Co oznacza, że do połowy października powinniście dowiedzieć się, czy wasz bank przy tej okazji podwyższył krajowe opłaty bankomatowe. Opisany powyżej scenariusz zastosował już np. ING Bank Śląski.

UE wprowadziła wspomniane regulacje, bo uznała, iż wysokie koszty płatności transgranicznych są barierą w integracji. W tym samym rozporządzeniu uporządkowano także m.in. kwestie przejrzystości informacji podawanej przy przeliczaniu walut w bankomatach i terminalach kartowych (usługa DCC). Więcej na ten temat możecie przeczytać w Cashless tutaj.

Źródło: bankier.pl

KATEGORIA
INNI NAPISALI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies