Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Hossa na rynku kart kredytowych nieco słabnie. W sierpniu wydano ich poniżej 100 tys.

W ujęciu rocznym kart kredytowych wciąż przybywa, ale w porównaniu do lipca bieżącego roku odnotowano spadek sprzedaży

Biuro Informacji Kredytowej w swoim comiesięcznym newsletterze kredytowym odnotowało, że w sierpniu tego roku banki wydały 94,3 tys. kart kredytowych na łączną kwotę przyznanych limitów 539 mln zł. W porównaniu do sierpnia 2018 r. to solidne wzrosty – o 22,2 proc. w ujęciu liczbowym i o 12,2 proc. w ujęciu wartościowym.

Przeczytajcie także: Karty kredytowe wciąż trzymają się mocno

Jednak wyhamowanie widać, gdy skonfrontować dane z poprzednim miesiącem. W porównaniu z lipcem sprzedaż kart kredytowych zarówno w ujęciu liczbowym jak i wartościowym odnotowała spadek – odpowiednio o 12,2 proc oraz 12,9 proc.

Przypomnę, że w maju tego roku BIK ogłosił mini hossę na rynku kart kredytowych, gdy wydano ich ponad 109 tys. sztuk na łączną kwotę przyznanych limitów 617 mln zł. W czerwcu wydano prawie 104 tys. nowych kredytówek. Lipiec był kolejnym miesiącem mocnych wzrostów (107,6 tys. kart na 622 mln zł limitów). W kolejnych miesiącach okaże się, czy sierpniowa zadyszka to tylko efekt wakacji czy początek zmiany trendu.

Przeczytajcie także: BIK uruchomił Analizator Kredytowy

W pierwszych ośmiu miesiącach tego roku banki wydały łącznie 819,7 tys. kart kredytowych – to wzrost o 22,8 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2018 r. W tym okresie przyznały 4,7 mld zł limitów na kartach kredytowych, co oznacza podobny wzrost – o 22,4 proc. w porównaniu do pierwszych ośmiu miesięcy ubiegłego roku. – Najwyższą dodatnią dynamikę przyznawanych limitów na kartach kredytowych w okresie styczeń – sierpień 2019 r. w porównaniu do pierwszych ośmiu miesięcy 2018 r. zarówno w ujęciu liczbowym, jak i wartościowym, odnotowały karty o limitach w przedziale 1-2 tys. zł, odpowiednio 51,7 proc. oraz 46,7 proc oraz 2 do 3,5 tys. zł – 35,7 proc. oraz 33,8 proc. – podkreśla BIK w swoim podsumowaniu.

Pamiętajcie, że karta kredytowa może być najtańszym sposobem finansowania bieżących zakupów czy większych wydatków. Ale trzeba umieć z niej korzystać, przede wszystkim regularnie spłacać zadłużenie. Jeżeli nie macie takiej samodyscypliny, lepiej nie korzystającie z karty kredytowej, za pomocą której bardzo łatwo "wyhodować" sobie długi.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies