Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Australia też ma swoje PSD II. Otwarta bankowość ruszy tam na początku przyszłego roku

Rząd australijski przyjął właśnie odpowiednie przepisy dotyczące praw konsumentów w kontekście open API

Jak informuje serwis Finextra, rząd w Canberze uchwalił nowe przepisy dotyczące praw konsumentów odnośnie do danych, torując drogę do wprowadzenia otwartej bankowości. Zgodnie z nowymi zasadami klienci banków będą mieli większą swobodę dzielenia się danymi z rachunków osobistych z fintechami i bankami typu challenger, działającymi głównie online i mobilnie.

Przeczytajcie także: Australijski bank testuje wypłatę z bankomatu "na twarz"

Przepisy muszą jeszcze zostać zaakceptowane przez tamtejszą komisję ds. konkurencji i konsumentów (odpowiednik polskiego UOKiK) , co prawdopodobnie stanie się w ciągu miesiąca. Potem zgodnie z tymi regulacjami banki działające w Australii będą musiały do lutego przyszłego roku udostępnić API firmom zewnętrznym. Podmioty te będą mogły uzyskać dostęp do danych dotyczących kart kredytowych i debetowych, a także informacji o depozytach, transakcjach klientów oraz hipotekach.

Prezes tamtejszego związku banków Anna Bligh przyznała, że zwiększy to konkurencję w całej branży, ale dodała jednocześnie, że bankowcy będą rygorystycznie dbać o bezpieczeństwo systemów, tak by nie narażać klientów na ewentualne straty.

Przeczytajcie także: Zwolnienie z opcji fallback najwcześniej po 13 września

Przypomnę, że w Polsce otwartą bankowość wprowadza unijna dyrektywa PSD II, w praktyce od 14 września tego roku. Na podstawie jej przepisów banki zobowiązane są do umożliwienia uprawnionym tzw. podmiotom trzecim np. fintechom dostępu do rachunków swoich klientów. Mogą to zrobić albo przez interfejs API albo poprzez interfejs kliencki (tzw. opcja fallback). Większość liczących się banków na polskim rynku wybrała dostęp przez API.

Źródlo: finextra.com

KATEGORIA
INNI NAPISALI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies