Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
mBank i Alior też z produkcyjnym API. Wdrożenie przeprowadziły wczoraj

W ten sposób banki przygotowują się na wejście w życie przepisów PSD II

mBank i Alior to dwa kolejne banki z Polski, którym udało się udostępnić produkcyjnie interfejs API. O wdrożeniu przeprowadzonym przez mBank poinformowała wczoraj na Twitterze Kinga Wojciechowska z biura prasowego instytucji. Natomiast Alior w piątek późnym wieczorem przysłał komunikat prasowy w tej sprawie. Obie instytucje udostępniły rozwiązanie oparte o standard Polish API opracowany pod auspicjami Związku Banków Polskich.

Przeczytajcie także: Oto Mapa Polskiego Fintechu 2019

Obowiązek udostępnienia interfejsu API wynika z dyrektywy PSD II. Za jego pomocą dostęp do systemu bankowego otrzymywać będą tzw. podmioty trzecie, a więc np. fintechy świadczące nowoczesne usługi płatnicze. Banki powinny wdrożyć produkcyjne API do 14 czerwca bieżącego roku. Te które tego nie zrobiły, będą miały trudności z uniknięciem tzw. opcji fallback. Pozwala ona podmiotom trzecim na dostęp do systemu bankowego za pośrednictwem interfejsu klienckiego.

Przeczytajcie także: Pierwszy bank z Polski wdrożył produkcyjne API

Pierwszym bankiem z Polski, który wdrożył produkcyjne API, był BNP Paribas – zrobił to w połowie maja. Później o udostępnieniu tego rozwiązania informowały m.in. Santander, Getin, Millennium, Pekao i Bank Pocztowy. Jeśli nie wymieniam tu innych instytucji, to nie musi oznaczać, że nie dopełniły one tej formalności. Być może udostępniły produkcyjne API, tylko nie komunikowały tego szerzej. Wszystkie znane mi wdrożenia przygotowane zostały w oparciu o Polish API.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies