Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
NEWS
Pierwszy bank z Polski gotowy na PSD II. BNP Paribas udostępnił produkcyjne API

Wkrótce w ślady BNP Paribas pójdą prawdopodobnie inne banki z Polski

BNP Paribas poinformował, że udostępnił tzw. podmiotom trzecim interfejs API umożliwiający dostęp do swojego produkcyjnego środowiska informatycznego. Przedstawiciele BNP Paribas deklarują, że reprezentowany przez nich bank jest pierwszym na polskim rynku, któremu to się udało. Z moich nieoficjalnych informacji wynika natomiast, że wkrótce, prawdopodobnie w przyszłym tygodniu, w ślady BNP Paribas pójdą Alior i Santander.

Przeczytajcie także: Jest termin wdrożenia nowego systemu BNP Paribas

Konieczność udostępnienia API to efekt wdrożenia przepisów dyrektywy PSD II. Jeśli bank chce uniknąć tzw. opcji fallback, powinien do 14 marca 2019 r. udostępnić testowe środowisko API (zrobiło to większość banków działających na polskim rynku), a następnie do 14 czerwca wdrożyć API produkcyjnie. Opcja fallback polega z grubsza na tym, że uprawnione do tego podmioty będą mogły uzyskać dostęp do rachunków bankowych za pośrednictwem interfejsu swoich klientów. Banki nie chcą jednak do tego dopuścić m.in. ze względów bezpieczeństwa.

Dostęp do rachunków bankowych klientów za pośrednictwem API będą miały podmioty trzecie, zwane TPP. To na przykład fintechy oferujące różnego rodzaju usługi płatnicze czy inne usługi wykorzystujące historię transakcji finansowych klientów. Aby być TPP, fintech musi uzyskać odpowiedni wpis w rejestrze prowadzonym przez instytucję nadzorczą – w Polsce to KNF. Z tego co się orientuję, KNF nie wpisała jeszcze do niego żadnej spółki. Ale na przykład wywodzący się z Polski fintech Kontomatik, uzyskał odpowiedni wpis na Litwie.

Przeczytajcie także: BNP Paribas wyłącza starą aplikację mobilną

BNP Paribas chwali się natomiast, że poprzez API dostęp do jego środowiska testowego uzyskało kilkanaście podmiotów. – Teraz wszystkie te firmy i instytucje otrzymały od nas zaproszenia do składania wniosków o dostęp poprzez API do środowiska produkcyjnego – powiedział Jarosław Mastalerz, dyrektor biura rozwoju procesów omnichannel w BNP Paribas.

KATEGORIA
TEMAT DNIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies