Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Jutro ważny dzień dla bankowców, muszą udostępnić otwarte API. Millennium już to zrobił

Bank postawił na standard Polish API, wypracowany przez zespół powołany przez Związek Banków Polskich

Millennium jest zdaje się pierwszym bankiem komercyjnym na polskim rynku, któremu udało się udostępnić testowe środowisko API dla wszystkich zainteresowanych tym tzw. podmiotów trzecich. Bank uruchomił też portal informacyjny dla deweloperów, na którym mogą oni znaleźć dokumentację API oraz inne potrzebne informacje na temat tego rozwiązania. – Aby uzyskać dostęp do środowiska testowego, wystarczy zarejestrować się na portalu. Mamy nadzieję, że zawarta tam dokumentacja pozwoli bez przeszkód zintegrować się zewnętrznym podmiotom z naszym systemem – pisze biuro prasowe Millennium w informacji nadesłanej do redakcji Cashless.

Przeczytajcie także: Rok 2019 jest kluczowy dla przyszłości płatności

Rozwiązanie API udostępnione właśnie przez Millennium zostało przygotowane w oparciu o standard Polish API, opracowany przez specjalny zespół powołany przez Związek Banków Polskich. Z moich informacji wynika, że większość działających na polskim rynku banków w zakresie API również postawi na standard przygotowany przez ZBP. Wysłałem w tej sprawie krótką ankietę do biur prasowych banków. W miarę otrzymywania odpowiedzi będę aktualizował tekst informacjami na ten temat. Na razie wdrożenie Polish API, oprócz Millennium, zadeklarowały Alior, Credit Agricole, PKO, ING, Getin, Nest i mBank. Alior podkreśla, że jego API już od paru miesięcy dostępne jest dla firm biorących udział w jego programie akceleracyjnym.

Przeczytajcie także: Apple Pay w Millennium dopiero w kwietniu

Banki mają czas na wdrożenie testowego środowiska API do 14 marca. Jeśli to zrobią, będą mogły uzyskać zwolnienie z udostępniania tzw. środowiska awaryjnego. Oznacza to, że nie będą musiały pozwalać tzw. podmiotom trzecim, a więc np. fintechom, na bezpośredni dostęp do kont osobistych przez interfejs kliencki. Komercyjnie podmioty trzecie będą mogły zacząć wykorzystywać API we wrześniu bieżącego roku. Dzięki temu za zgodą właścicieli rachunków bankowych, będą mogły m.in. uzyskiwać informację o saldzie i historii transakcji, co wykorzystają do wprowadzenia nowych usług, np. agregatorów kont prowadzonych w różnych instytucjach. API umożliwi im także inicjację płatności elektronicznych.

KATEGORIA
TEMAT DNIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies