Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
78 firm chce uzyskać dostęp do rachunków klientów Santandera. Dwie już testują takie rozwiązanie

Dokumenty uprawniające do dostępu do produkcyjnego API Santandera złożyło 14 podmiotów

Podczas zakończonej przed chwilą konferencji prasowej prezes Santandera w Polsce, Michał Gajewski mówił o tym, jak bardzo kierowana przez niego instytucja zaawansowana jest w budowie tzw. otwartej bankowości. Gajewski przypomniał, że w pierwszej połowie czerwca Santander udostępnił produkcyjną wersję swojego interfejsu API. Do tej pory chęć korzystania z niego wyraziło 78 podmiotów. 14 z nich przedstawiło odpowiednie dokumenty w tej sprawie, a dwie już testują to rozwiązanie.

Przeczytajcie także: Santander drugim największym bankiem w Polsce

Przypomnę, że koncepcję otwartej bankowości wprowadza dyrektywa PSD II. Na podstawie jej przepisów banki zobowiązane są do umożliwienia uprawnionym podmiotom dostępu do rachunków swoich klientów. Mogą to zrobić albo przez interfejs API albo poprzez interfejs kliencki (tzw. opcja fallback). Większość liczących się banków na polskim rynku wybrała dostęp przez API. Za pomocą tego interfejsu tzw. podmioty trzecie, a więc np. fintechy, będą mogły świadczyć m.in. usługi płatnicze.

Jak powiedział Michał Gajewski, kierowany przez niego bank otrzymał już zgodę Komisji Nadzoru Finansowego na zmianę statutu, który wprowadza możliwość zarządzania prowadzonymi tu rachunkami za pośrednictwem serwisów transakcyjnych innych banków. Zdaniem prezesa Santandera ma to być możliwe jeszcze w tym roku.

Przeczytajcie także: Santander chce otworzyć w Polsce oddziały typu Work Cafe

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej władze Santandera zdradziły też plany odnośnie do uruchomienia pierwszego oddziału w formule Work Cafe. Przypomnę, że według wcześniejszych deklaracji zarządu instytucji pierwsza tego typu placówka miała wystartować już w marcu 2019 r. Terminu tego nie udało się jednak dotrzymać. Aktualnie bank planuje ruszyć z Work Cafe przed końcem września tego roku. A czym będzie Work Cafe? Więcej na ten temat tutaj.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies