Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Jedziecie na majówkę? Zadbajcie wcześniej o przelewy

KIR przypomina, że 1 i 3 maja system Elixir nie będzie działał

Operator systemu Elixir przypomina w informacji prasowej, aby przed wyjazdem na zbliżający się długi weekend zadbać o wcześniejsze zlecenie przelewów międzybankowych. 1 i 3 maja są bowiem dniami ustawowo wolnymi od pracy, co oznacza, że w systemie Elixir nie będą funkcjonować sesje rozliczeniowe.

Przeczytajcie także: Wzrost liczby klientów zmieniających bank przez Ognivo

Elixir to system przelewów międzybankowych, za pomocą którego realizowana jest większość transakcji zlecanych przez klientów banków w Polsce. Rozliczenie i rozrachunek transakcji następuje podczas trzech sesji, które odbywają się w dni robocze o godz. 9:30, 13:30 i 16.00. Przerwy w działaniu systemu przypadają w weekendy i dni wolne od pracy.

Z informacji KIR-u wynika natomiast, że 2 maja Elixir będzie działał standardowo, czyli odbędą się trzy sesje rozliczeniowe. – Jeśli przelew zostanie zlecony 2 maja po godzinie 16:00, to środki trafią na konto odbiorcy dopiero po zakończeniu pierwszej sesji rozliczeniowej, 6 maja. Natomiast 3 maja będzie standardowo funkcjonował system Euro Elixir – tak jak w każdym dniu roboczym zostanie przeprowadzonych sześć sesji rozliczeniowych - ten dzień nie jest bowiem dniem wolnym dla europejskich rozliczeń w euro – mówi Tomasz Jończyk, dyrektor linii biznesowej rozliczenia sesyjne w KIR.

Przeczytajcie także: Bankowcy stawiają na współpracę z fintechami

Niezależnie od działania Elixir, do dyspozycji pozostaje system przelewów natychmiastowych Express Elixir. Umożliwia on przesyłanie pieniędzy pomiędzy kontami prowadzonymi w różnych bankach w czasie kilku sekund. System działa w trybie ciągłym, także w weekendy i święta. Pamiętajcie jednak, że jeszcze nie wszystkie banki umożliwiają zlecanie przelewów ekspresowych a część z tych, która już na to pozwala, ogranicza godziny, w których tego rodzaju transakcje można zlecać.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies