Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Świat zupełnie cashless to za dużo. Coraz częściej pojawiają się pomysły gwarantujące dostęp do gotówki

Ostatnio Filadelfia wprowadziła zakaz funkcjonowania sklepów i restauracji wyłącznie bezgotówkowych, bo dyskryminuje to osoby preferujące używanie banknotów i monet

Jak informuje serwis Finextra, od 1 lipca tego roku większość sklepów w Filadelfii będzie musiała przyjmować gotówkę. Zakaże się im też obciążania dodatkowymi opłatami osób płacących tradycyjnymi pieniędzmi. Firmy naruszające to prawo mogą zostać ukarane grzywną. Są też wyjątki - czysto bezgotówkowe będą mogły być parkingi i garaże, hotele, hurtownie oraz wypożyczalnie samochodów.

Tłumaczenie władz Filadelfii jest proste. Ich zdaniem sklepy wyłącznie bezgotówkowe dyskryminują nieubankowionych obywateli (nie ma bowiem przymusu posiadania konta w banku), a także biedniejszych członków społeczeństwa, którzy nie mają dostępu do kart kredytowych ani rachunków bankowych, w tym często imigrantów. Filadelfia jest pierwszym amerykańskim miastem stosującycm pro-gotówkowe regulacje, ale prawdopodobnie nie ostatnim. Do wprowadzenia podobnych przepisów przygotowuje się New Jersey, a Nowy Jork, Waszyngton i Chicago analizują czy także tego nie zrobić.

Przeczytajcie także: "Mapa Polski bezgotówkowej"

Podobne obawy i zbliżone argumenty pojawiły się ostatnio w Szwecji, która jest jednym z liderów procesu eliminacji gotówki z obiegu. Szwedzi zauważyli, że powstaje problem opłacalności utrzymywania infrastruktury do obsługi banknotów i monet. Jeśli z powodów rynkowych ona zniknie, powstanie ryzyko wykluczenia osób nieposiadających dostępu do elektronicznych instrumentów płatniczych. Powołano nawet specjalny zespół parlamentarny, który miał przygotować raport w tej sprawie. Więcej na ten temat możecie przeczytać w serwisie Cashless tutaj.

Natomiast jak donosi BBC, taki raport, ale ekspertów finansowych a nie parlamentarzystów, powstał już w Wielkiej Brytanii. Dokument zawiera dość alarmistycznie wnioski. Autorzy piszą, że system umożliwiający obywatelom korzystanie z gotówki na Wyspach jest "zagrożony rozpadem" i wymaga gwarancji i działań rządu oraz regulatorów rynku finansowego. W raporcie wezwano urzędy państwowe, aby umożliwiły płacenie gotówką.

Zdaniem autorów opracowania należy ustanowić niezależną instytucję, finansowaną przez banki, która interweniowałaby, gdyby lokalnym społecznościom brakowało banknotów i monet w sklepach czy bankomatach. Z raportu wynika bowiem, że gotówka jest koniecznością dla 8 mln Brytyjczyków. Chodzi na przykład o ludzi zamieszkałych na terenach wiejskich, gdzie szwankuje łączność szerokopasmowa lub mobilna. W raporcie stwierdzono też, że "czynnikiem najmocniej uzależniającym od gotówki jest ubóstwo, a nie wiek".

Wśród wniosków znalazł się m.in. postulat, by zagwarantować możliwość opłacania gotówką rachunków za podstawowe dobra, jak media i usługi komunalne oraz opłaty urzędowe. Zapisano też pomysły dla "ochrony gotówki" np. rozpowszechnienie cashbacku w lokalnych sklepikach, wprowadzenie mobilnych bankomatów czy wykorzystanie sieci urzędów pocztowych do wypłat banknotów.

Przeczytajcie także: Wartość gotówki w obiegu wciąż rośnie

Czy podobne problemy mogą pojawić się także w Polsce? Tu nadal gotówka "rządzi". Wciąż większość transakcji (według różnych badań i raportów ponad 50-60 proc.) Polacy realizują tradycyjnie za pomocą banknotów i monet. Choć w dużych i średnich miastach płatności kartowe zaczynają zdobywać przewagę, w małych miejscowościach i na wsi wciąż przeważa obrót gotówkowy. Nie ma też na razie trendu uruchamiania wyłącznie bezgotówkowych sklepów czy restauracji, choć pierwsze jaskółki już się pojawiły. Na przykład w kilku warszawskich lokalach można płacić tylko kartą (możecie przeczytać o tym tutaj). Uruchamiane są też bezobsługowe sklepy, w których gotówką płacić nie można.

Źródła: finextra.com, bbc.com

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies