Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Wartość gotówki w obiegu wciąż rośnie i wynosi już bez mała 220 mld zł. To o 10 proc. więcej niż na koniec 2017 r.

Dzieje się to w tym samym czasie, gdy dynamicznie rośnie liczba i wartość transakcji bezgotówkowych kartami

Narodowy Bank Polski opublikował statystykę dotyczącą struktury banknotów i monet znajdujących się w obiegu gospodarczym na koniec ubiegłego roku. Wynika z niej, że w grudniu 2018 r. wartość gotówki będącej w obrocie wyniosła rekordowe 219,2 mld zł. To o ok. 10 proc. więcej niż na koniec 2017 r., gdy wartość gotówki w obiegu wynosiła 198,4 mld zł.

Przeczytajcie także: Na rynku jest już przeszło 740 tys. terminali płatniczych

Wartość banknotów i monet obecnych na polskim rynku rośnie od dłuższego czasu. Dzieje się to w tym samym momencie, w którym dynamicznie przybywa liczby i wartości bezgotówkowych transakcji kartami bankowymi. Przypomnę, że w III kw. 2018 r. (to najświeższe dane jakie są dostępne), wartość płatności kartami wyniosła prawie 80 mld zł, i była o ponad 20 proc. wyższa niż w III kw. rok wcześniej. Czy ktoś potrafi rozsądnie wyjaśnić skąd bierze się koincydencja tych zjawisk?

Ze statystyk NBP wynika ponadto, że, podobnie jak w poprzednich kwartałach, w grudniu 2018 r. najczęściej spotykanym banknotem na rynku była "setka". W obiegu znajduje się ponad 1,3 mld sztuk tych banknotów (37 mln więcej niż we wrześniu). Tych o nominale 200 zł było 317 mln (13 mln więcej niż kwartał wcześniej), pięćdziesięciozłotówek było ok. 190 mln (5 mln więcej niż we wrześniu), "dwudziestek" 123 mln (spadek o milion w ciągu kwartału) a "dziesiątek" ponad 173 mln (prawie 5 mln więcej niż kwartał wcześniej).

Przeczytajcie także: Rekordowa liczba kart i transakcji bezgotówkowych w III kw. 2018 r.

Tabela banku centralnego uwzględnia również obecną w obiegu od niedawna "pięćsetkę". W grudniu 2018 r. na rynku znajdowało się 14,2 mln sztuk tego banknotu, czyli o ok. milion sztuk więcej niż we wrześniu oraz o 7 mln więcej niż w grudniu 2017 r. Wciąż jednak większość banknotów o największym w Polsce nominale zalega w skarbcach NBP. Przypomnę, że wydrukowano go w liczbie 50 mln sztuk.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies