Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Na rynku jest już przeszło 740 tys. terminali płatniczych. Najnowsze dane NBP

W ciągu III kw. ubiegłego roku przybyło ok. 37 tys. urządzeń

Narodowy Bank Polski opublikował dziś statystyki dotyczące sieci akceptacji kart w Polsce na koniec września ubiegłego roku. Z danych banku centralnego wynika, że III kw. 2018 r. sieć terminali płatniczych liczyła 741,8 tys. POS-ów. To o ok. 37 tys. więcej niż w czerwcu oraz o ok. 137 tys. więcej niż we wrześniu rok wcześniej.

Przeczytajcie także: Rekordowa liczba kart i terminali płatniczych

Pozytywnie wyglądają też dane, jeśli chodzi o nasycenie sieci akceptacji terminalami zbliżeniowymi. NBP podał, że we wrześniu ubiegłego roku bezstykowo można było płacić w 733,2 tys. urządzeń. Trzeba było więc mieć niezwykłego pecha, aby trafić na POS, który nie pozwalał na płatności zbliżeniowe. Nieco gorzej jest pod względem akceptacji płatności mobilnych. Bank centralny podał, że terminali przyjmujących płatności smartfonami było we wrześniu 2018 r. 698,7 tys.

Przeczytajcie także: UnionPay ma w Polsce przyczółek

Opublikowane dziś statystyki pokazują, że w III kw. przyrost terminali nieco spowolnił w porównaniu z II kw. ubiegłego roku, gdy sieć akceptacji urosła o niemal 50 tys. maszyn. To chyba jednak efekt sezonowy spowodowany wakacjami. Wydaje mi się, że w IV kw. dynamika znów przyspieszyła, o czym świadczą informacje nieoficjalne, jakie do mnie docierają. Wynika z nich, że na koniec ubiegłego roku sieć akceptacji miała liczyć ok. 800 tys. POS-ów. W sukcesie tym duża oczywiście rola fundacji Polska Bezgotówkowa, która finansuje instalację terminali m.in. w małych i średnich firmach.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies