Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
"Mapa Polski bezgotówkowej". Zobaczcie w jakich regionach płaci się kartą najczęściej

Badanie Mastercarda wykazało, że najbardziej przywiązani do gotówki są mieszkańcy województw świętokrzyskiego i lubelskiego a z kart najczęściej korzystają mieszkańcy opolskiego i mazowieckiego

Województwa opolskie i mazowieckie są tymi regionami w Polsce, w których najczęściej używa się kart płatniczych – wynika z opublikowanego dzisiaj przez Mastercard badania "Mapa Polski bezgotówkowej". Dokument pokazuje, w których częściach kraju płatności kartami są najbardziej rozpowszechnione oraz jaki to ma związek z dostępem do terminali płatniczych.

Przeczytajcie także: Czy Biedronka zmieni terminale płatnicze?

Z badania wynika, że 67 proc. mieszkańców województwa opolskiego deklaruje posiadanie co najmniej jednej karty płatniczej przy średniej ogólnokrajowej 58 proc. Także w tym regionie najwięcej ankietowanych przyznaje, że nie korzysta z bankomatów, jeśli nie jest to konieczne (59 proc.), gdyż woli płacić za zakupy kartą. Z kolei na Mazowszu kartę płatniczą posiada 63 proc. mieszkańców, przy czym 61 proc. wskazało kartę debetową, a 22 proc. (najwięcej w kraju) kredytową. Ponad dwie trzecie badanych w tym województwie osób uważa płacenie kartą za wygodniejsze niż gotówką, a ponad połowa nie korzysta z bankomatów, jeśli nie musi. Odsetek wydatków bezgotówkowych jest największy na Śląsku, na Mazowszu i w Małopolsce. Pod względem wartości wydatków pokrytych kartą wygrywają mieszkańcy dolnośląskiego.

Natomiast liderami gotówki są mieszkańcy województw świętokrzyskiego i lubelskiego. W pierwszym z tych regionów kartę płatniczą posiada mniej niż połowa mieszkańców a 54 proc. tamtejszych konsumentów przeważnie lub wyłącznie korzysta z gotówki. Jest ona uznawana za wygodniejszą formę płatności przez co czwartego respondenta z tego województwa. Podobnie jest w regionie lubelskim. Tam kartę płatniczą posiada 52 proc. ankietowanych. Wśród nich połowa wskazała na kartę debetową, a tylko 12 proc. na kredytową. Większość mieszkańców lubelskiego jest też przekonana, że płacenie gotówką jest bezpieczniejsze.

Przeczytajcie także: Karta zamiast papierowego biletu. Rusza pilotaż w Gdańsku

Wyniki badania świadczą o tym, że popularność kart wzrasta wprost proporcjonalnie do wielkości miejscowości. Na wsiach plastik posiada mniej, niż połowa mieszkańców – w miastach do 20 tys. 59 proc., od 20 do 100 tys. 60 proc., od 100 do 500 tys. 67 proc. badanych, a powyżej 500 tys. już trzy czwarte ankietowanych. Wśród najważniejszych przyczyn płacenia gotówką badani wskazują na brak terminali płatniczych. W całej Polsce niemal co czwarty z nich uważa, że wciąż jest zbyt mało miejsc, w których można płacić kartą.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies