Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Karta zamiast papierowego biletu. Rusza pilotaż nowego systemu w Gdańsku

Kasoterminale umożliwiające opłacenie przejazdu kartą bez konieczności drukowania papierowego biletu od dziś funkcjonują w pierwszych autobusach w Trójmieście

Mennica Polska poinformowała o planowanym na dziś uruchomieniu programu pilotażowego nowego systemu biletowego w Trójmieście. Open Payment System wystartuje w dwóch liniach autobusowych kursujących pomiędzy centrum miasta a Lotniskiem im. Lecha Wałęsy. Autobusy wyposażone w nowe rozwiązanie będą specjalnie oznakowane. Pilotaż obejmie 15 pojazdów, w których znajdzie się ponad 20 kasoterminali.

Przeczytajcie także: Warszawa szykuje przetarg na obsługę parkingów przez smartfony

OPS umożliwia opłacenie przejazdu komunikacją miejską zwykłą kartą bankową lub urządzeniem mobilnym z HCE, Google Pay czy Apple Pay, bez konieczności posiadania karty miejskiej lub drukowania papierowego biletu. Pasażer jedynie wybiera na kasoterminalu w pojeździe odpowiedni bilet lub bilety i zbliża kartę do czytnika. W razie kontroli czynność powtarza na urządzeniu kontrolerskim. Dane karty są bezpieczne, gdyż są zastępowane tzw. tokenem w momencie transakcji.

Jak podkreśla Mennica Polska w dzisiejszym komunikacie prasowym, bezpieczeństwo każdej transakcji jest zgodne ze standardami organizacji płatniczych Visa i Mastercard. Karta płatnicza jest wyłącznie identyfikatorem transakcji, a bilet jest zapisywany w systemie centralnym. Procedura kontroli sprowadza się do sprawdzenia, czy przy pomocy danej karty został kupiony bilet.

Przeczytajcie także: Łódź rozszerza testy nowego systemu biletowego

Jak mówi Maciej Mironiuk, odpowiedzialny w Visie za implementację nowoczesnych rozwiązań płatniczych w transporcie, gdańskie kasowniki należą do najnowocześniejszych w Europie. – Podobne systemy z powodzeniem funkcjonują już m.in. w Londynie, Ostrawie czy we Wrocławiu. Jestem więc przekonany, że pasażerowie gdańskiej komunikacji miejskiej szybko polubią nowy sposób płatności za przejazdy – mówi przedstawiciel Visy.

Wspomniany Wrocław to obecnie największe miasto w Polsce w całości objęte nowoczesnym systemem biletowym. Podobne rozwiązania działają w mniejszych ośrodkach miejskich jak np. Rybnik. Testy prowadzi Łódź a wkrótce Open Payment System ma ruszyć także w Bydgoszczy i aglomeracji śląskiej.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies