Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Szwecja za szybko odchodzi od gotówki? Rosną obawy o wykluczenie finansowe osób starszych

Zbyt szybko zwiększająca się popularność elektronicznych instrumentów płatniczych może mieć dość zaskakujące konsekwencje

Pisze o nich Bloomberg a także powołujący się na jego depeszę polski serwis Bankier.pl. Otóż okazuje się, że w Szwecji, która wymieniana jest jako jeden z liderów procesu eliminacji gotówki z obiegu, pojawiają się obawy o opłacalność utrzymywania infrastruktury do obsługi banknotów i monet. A to z kolei rodzi ryzyko wykluczenia osób nieposiadających dostępu do elektronicznych instrumentów płatniczych, w tym przede wszystkim seniorów.

Przeczytajcie także: Duża akcja edukacyjna Visy

Sprawa wydaje się bardzo poważna, bo powołano specjalny zespół parlamentarny, który ma się nią zająć. Latem ma zostać opublikowany raport z jego prac, ale na razie nie wiadomo, co w nim się znajdzie. W szczególności – czy zalecone zostaną w nim działania spowalniające tempo wypierania gotówki z obiegu. Według jednego z sondaży obecnie 25 proc. Szwedów płaci gotówką przynajmniej raz w tygodniu. Jeszcze cztery lata temu przyznawało się do tego 63 proc. obywateli tego kraju.

Przeczytajcie także: Biedronka wycofała płatności iKasa

Pod względem upowszechnienia się obrotu bezgotówkowego Polska jest daleko za Szwecją i problemy, z którymi borykają się obecnie Skandynawowie, pewnie nieprędko zawitają nad Wisłę. Dość powiedzieć, że jak podaje rząd, obecnie mniej więcej 80 proc. codziennych transakcji odbywa się w gotówce a tylko 20 proc. – za pośrednictwem instrumentów elektronicznych. Przy tym wartość banknotów i monet w obiegu sukcesywnie rośnie i to dość szybko. Warto jednak obserwować, jak z problemami świata bez gotówki poradzą sobie inni. Być może kiedyś przyjdzie się uczyć na ich błędach.

Źródło: Bankier.pl

KATEGORIA
INNI NAPISALI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies