Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Tylko jeden startup na trzy przechodzi w korporacjach do fazy testów. Raport The Heart

Według badania duża firma zainteresowana innowacjami, odbywa średnio 31 spotkań rocznie z młodymi przedsiębiorcami, mającymi pomysły na nowy biznes

The Heart to spółka, która jest centrum współpracy startupów i korporacji, w tym sporej części przedsiębiorstw finansowych. Wspólnie z Mastercardem jest też jednym z operatorów tzw. zdecentralizowanej piaskownicy regulacyjnej KNF. Firma opublikowała właśnie raport "Opening to Change", którego wyniki oparto o badanie opinii 50 liderów, zajmujących się innowacjami w dużych firmach. Zdaniem ponad połowy z nich (54 proc.) w przyszłości korzystanie z innowacyjnych rozwiązań opracowanych na zewnątrz organizacji, będzie ważniejsze niż rozwijanie ich wewnętrznie.
Przeczytajcie także: Mastercard z The Heart tworzą w Warszawie fabrykę startupów
Droga od pomysłu do jego praktycznego wdrożenia nie jest jednak prosta. Według raportu w ciągu ubiegłego roku w każdej z badanych korporacji średnio doszło do spotkań z 31 startupami, z czego 11 przeszło do faz testu ich projektów, a na koniec wdrożono 5 rozwiązań.

Z opracowania wynika, że korporacje mimo dobrych chęci, mają problemy ze zbudowaniem wspierającej te chęci odpowiedniej kultury organizacyjnej. Chodzi m.in. o otwartość na eksperymentowanie i testowanie nowych pomysłów, gotowość do podejmowania ryzyka i zaakceptowania ewentualnych porażek, a także szybkie podejmowanie decyzji, planowanie budżetów na innowacje i pozyskanie ludzi potrafiących budować nowe przedsięwzięcia .
Zdaniem prezesa The Heart Tomasza Rudolfa by pokonać te problemy, z korporacji można wydzielać nowe spółki, by łatwiej eksperymentować z innowacyjnymi biznesami. Wspólnie z Mastercard powstało The Heart Ventures, która to firma w najbliższych latach ma współtworzyć z korporacjami 10 fintechów rocznie.

Przeczytajcie także: KNF uruchomił stronę internetową dla fintechów
Według badania 68 proc. pytanych liderów z korporacji chce w najbliższych 3 latach kupić wybrane pomysły od innowacyjnych młodych firm, 35 proc. planuje przejmować całe startupy, a 28 proc. chce zainwestować w nie we wczesnej fazie rozwoju. 44 proc. zamierza rozwijać startupowe pomysły, czyli testować je w realnych warunkach, oferując np. API banku.
Tymczasem wczoraj podczas uroczystej gali zostały wręczone nagrody The Heart Corporate Innovation Awards 2018. Uhonorowano nimi najlepsze firmy i osoby aktywnie wprowadzające innowacje. Zwycięzców pięciu kategorii wybierali członkowie zarządów oraz prezesi największych polskich i międzynarodowych korporacji.
Decyzją jury CEO Roku został Przemysław Gdański, prezes BGŻ BNP Paribas. Najlepszym zespołem wprowadzającym innowacje okrzyknięto NOW! - zespół cyfrowej transformacji PKO BP. Nagrodę za najlepszą współpracę otrzymały PKO BP i Coinfirm. Za transakcję roku uznano zakup firmy Going przez Empik, a najlepszym nowym cyfrowym biznesem zostało wybrane Bancovo, stworzone przez Alior. Organizatorem konkursu było The Heart wspólnie z Mastercard i Ghelamco.
KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies