Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Odzieżowa firma H&M płaci 20 mln dolarów za 1 proc. fintechu Klarna. Chce rozwijać system płatności

Rozwiązania Klarny mają być używane zarówno w internetowych jak i stacjonarnych sklepach H&M

Jak donosi portal techcrunch.com, H&M inwestuje w Klarnę, by zyskać wsparcie w zakresie sprzedaży internetowej. Skupiając się na tradycyjnym handlu nie nadąża za konkurentami takimi jak Zalando czy ASOS. Umowa między drugim co do wielkości sprzedawcą ubrań na świecie i jedną z wiodących europejskich grup fintechowych zakłada początkowo współpracę w 14 krajach europejskich, poczynając od Wielkiej Brytanii i Szwecji. W przyszłości ma być rozszerzona na USA i Azję.
Przeczytajcie także: Visa zainwestuje w spółkę Klarna

Prezes Klarna Sebastian Siemiątkowski (na zdjęciu) powiedział, że chce zaoferować H&M i klientom tej firmy personalizację zakupów, możliwość zapłaty po otrzymaniu i przymierzeniu odzieży, lepszy proces dostawy i zwrotu oraz rozwiązania lojalnościowe takie jak klub zakupowy i aplikację mobilną.

Klarna weszła przebojem na rynek handlu internetowego wprowadzając system odroczonej płatności za kupione produkty ("buy-now-pay-later"). Można za nie zapłacić nawet miesiąc od daty zakupu. Fintech bierze na siebie obowiązek uregulowania rachunku i ryzyko, że kupujący nie wywiąże się z transakcji. Klienci cenią to rozwiązanie zwłaszcza przy zakupach za pomocą smartfona, gdy obawiają się użycia karty lub wykonania przelewu.
Przeczytajcie także: Sofort znika z rynku. Ale oferowana przez niego usługa pozostaje
W 2016 roku Klarna była wyceniona na ponad 2 miliardy dolarów, ma 60 milionów klientów i jest uznawana w Szwecji za jednego z tamtejszych startupowych jednorożców. Akcje spółki kupiła wcześniej m.in. Visa i właściciel innej szwedzkiej sieci odzieżowej Bestseller. Założyciele fintechu deklarują, że nie są zainteresowani upublicznianiem akcji i wchodzeniem na giełdę. W 2005 roku, gdy jako startup prezentowali swój pomysł potencjalnym inwestorom, słyszeli od nich najczęściej "zapomnijcie o tym, to nigdy nie zadziała".
37-letni dziś Siemiątkowski, Szwed polskiego pochodzenia założył firmę w 2005 roku wraz z dwoma kolegami ze studiów. Jego rodzice wyemigrowali do Szwecji tuż przed wprowadzeniem stanu wojennego w Polsce w grudniu 1981 roku. Firma w Polsce początkowo działała pod marką Sofort, później pod własną nazwą.
Zródło: techcrunch.com
Fot: Flickr/ John Phillips/Getty Images for TechCrunch/CC BY 2.0
KATEGORIA
INNI NAPISALI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI: FINTECH, KLARNA

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies