Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Pilotaż nowych płatności w śląskiej komunikacji. Na dwóch liniach karta płatnicza zastąpi papierowy bilet

Dziś nowoczesne kasoterminale pojawiły się w pojazdach linii autobusowej 297 oraz tramwajowej 14

Kilka dni temu w serwisie Cashless mogliście przeczytać o planowanym uruchomieniu pilotażu nowego systemu biletowego na Śląsku. Dziś opublikowano informację prasową dotyczącą tego wdrożenia. Opracowane przez Mennicę Polską rozwiązanie Open Payment System nadaje zbliżeniowym kartom bankowym podwójną funkcję – można nimi zapłacić za bilet i jednocześnie są nośnikiem tego biletu w przypadku kontroli. W pełnej wersji ten system działa we Wrocławiu, Bydgoszczy, Jaworznie, a pilotażowo także w Gdańsku oraz Łodzi.
Przeczytajcie także: Śląska komunikacja otwiera się na karty płatnicze
W trakcie pilotażu na Śląsku nowoczesne automaty biletowe pojawią się w 28 pojazdach, w każdym zainstalowane zostaną po dwa. Dzięki nim za przejazdy można płacić kartami Mastercarda i Visy. Pozwolą na uregulowanie należności za bilety strefowo-czasowe, jednak w początkowej fazie bilet nie będzie ważny po przesiadce do innego pojazdu. Nowe rozwiązanie funkcjonuje równolegle do systemu Śląskiej Karty Usług Publicznych (ŚKUP).

Grzegorz Kwitek, członek zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, który odpowiada za sprawy związane z transportem, stwierdził, że samorząd chce, by w przyszłości system płatności kartą funkcjonował we wszystkich pojazdach ZTM oraz uwzględniał możliwość przesiadek. Zakup biletu w elektronicznej formie ogranicza się do dwóch prostych kroków - wyboru odpowiedniego biletu na ekranie nowego biletomatu i zbliżenia karty płatniczej do czytnika. Kupno jest równoznaczne z jego skasowaniem i nie trzeba go drukować.
Przeczytajcie także: W Łodzi w aplikacji można już kupić bilety miesięczne
Dane karty są automatycznie szyfrowane w momencie jej zbliżenia do kasownika i w formie bezpiecznej (token) są zapisane w systemie centralnym operatora. Przy kontroli wystarczy, że pasażer przyłoży do czytnika kartę (lub smartfon), którą przeprowadził transakcję. Kontroler otrzymuje informacje wyłącznie dotyczące ważności biletu. W praktyce oznacza to, że nie trzeba się obawiać o bezpieczeństwo pozostałych danych karty.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies