Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Wygląda na to, że Śląsk pożegna ŚKUP. Ruszyły prace nad rozwiązaniem, które ma zastąpić przestarzałą kartę

Śląska Karta Usług Publicznych została wdrożona w 2015 r., ale właściwie nigdy nie spełniła pokładanych w niej oczekiwań

Jak wynika z dzisiejszej depeszy Polskiej Agencji Prasowej, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia rozpoczęła prace nad systemem, który po 2021 roku ma zastąpić od dawna krytykowaną Śląską Kartą Usług Publicznych. Poinformował o tym Grzegorz Kwitek, członek zarządu GZM, odpowiedzialny za transport. GZM poprzez Zarząd Transportu Metropolitarnego od 1 stycznia bieżącego roku przejęła od dotychczasowych jednostek (m.in. KZK GOP) organizację komunikacji publicznej na Śląsku.

Przeczytajcie także: Kolejne linie autobusowe na Śląsku z nowoczesnymi płatnościami

Kwitek poinformował, że wkrótce ruszy tzw. dialog techniczny, który pomoże określić parametry rozwiązania, jakie będzie mogło zastąpić ŚKUP. Nie stanie się to jednak wcześniej niż w 2021 roku, gdyż system ŚKUP został stworzony przy wykorzystaniu środków unijnych. Warunkiem uzyskania finansowania z UE było zapewnienie trwałości projektu do końca 2021 r.

Przedstawiciel GZM nie ujawnił, jaki będzie nowy system. Dużo zależy od wyników dialogu technicznego. Warto jednak przypomnieć, że już w momencie prac nad ŚKUP wiele miast na świecie a także w Polsce postawiło na nowocześniejsze rozwiązanie, w którym kartę – portmonetkę zastępuje zwykła karta bankowa. Można nią opłacać przejazdy komunikacją bez konieczności drukowania papierowych biletów – w razie potrzeby do czytnika kontrolerskiego zbliża się kartę, którą opłaciło się przejazd. Przykładem takiego wdrożenia w Polsce jest system uruchomiony wiosną ubiegłego roku we Wrocławiu. Testy podobnego prowadzi już także największe miasto w aglomeracji śląskiej – Katowice.

Przeczytajcie także: Przez Jakdojade kupicie już bilety na Śląsku

Projekt ŚKUP od początku miał wielu krytyków. Karta miała rozwiązać problem płatności za większość usług miejskich. Za jej pomocą mieszkańcy mieli więc uiszczać należności za przejazdy komunikacją miejską, wizyty na basenach i innych obiektach sportowych, w miejskich ośrodkach kultury, bibliotekach, itd. Szybko okazało się jednak, że terminale do akceptacji w większości miejsc stoją właściwie nieużywane. Kartą udało się jedynie zastąpić bilety okresowe, a i w tym wypadku pojawiły się problemy, bo działa ona w trybie offline, z czym wiąże się wielogodzinne oczekiwanie na załadowanie na kartę biletu zakupionego przez portal ŚKUP.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies