Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Wrocławski system biletowy po dwóch miesiącach od wdrożenia. Zobaczcie jak rosną statystyki

Papierowe bilety komunikacyjne przegrywają w konkurencji z elektronicznymi. Spada liczba gapowiczów

Władze Wrocławia opublikowały statystyki działającego od dwóch miesięcy nowego systemu opłat za przejazdy komunikacją miejską. Przypomnę, że od 8 marca podróżni nie muszą korzystać z papierowych biletów, tylko mogą zapłacić za przejazd tramwajem czy autobusem zbliżając kartę bankową do kasownika w pojeździe. Po początkowych problemach polegających np. na blokowaniu kasowników przez aplikacje mobilne, system działa sprawnie i wygląda na to, że wrocławianie go polubili.

Przeczytajcie także: Będzie nowy system biletowy w Warszawie

Jak pisze Gazeta Wrocławska, przez pierwsze dwa miesiące funkcjonowania nowego rozwiązania pasażerowie za pomocą kart bankowych w kasoterminalach kupili 2,8 mln biletów. To o ok. 1,4 mln więcej niż w tym samym czasie kupiono papierowych biletów w stacjonarnych automatach. Bilety papierowe sprzedawano także w kioskach i sklepach – łącznie ok. 730 tys. sztuk. Operator wrocławskiego systemu, a więc Mennica Polska, sprzedała także 14 tys. biletów za pośrednictwem karty miejskiej i ok. 48 tys. za pomocą aplikacji mobilnej.

Widać więc, że nowy sposób opłacania przejazdów komunikacją miejską został przez mieszkańców Dolnego Śląska zaakceptowany i już dominuje nad tradycyjnymi papierowymi biletami. Wygląda też na to, że łatwość, z jaką można teraz kupić we Wrocławiu bilet, wpływa na zmniejszenie liczby osób podróżujących "na gapę". Między 8 marca a 4 kwietnia kontrolerzy MPK wystawili 2225 mandatów za jazdę bez ważnego biletu. W tym samym okresie ubiegłego roku gapowiczów było 2598.

Przeczytajcie także: Google Pay coraz popularniejsze w Polsce

Wrocław jest pierwszym tak dużym miastem w Polsce, które zdecydowało się wdrożyć nowoczesny system biletowy wzorowany na londyńskim. Testy podobnego rozwiązania trwają w Łodzi, a Katowice, Bydgoszcz, Białystok, Warszawa i Trójmiasto zapowiedziały już, że chcą iść tą samą drogą. Natomiast jesienią mieszkańców Wrocławia czeka kolejna nowość. Mennica zamierza bowiem wprowadzić taryfę odległościową i płatność za przejechaną konkretną liczbę przystanków. W tej sytuacji pasażer będzie musiał zbliżyć kartę przy wsiadaniu i wysiadaniu z pojazdu. Wrocławski projekt powstał przy wsparciu organizacji płatniczych i firmy First Data Polska.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies