Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Google Pay coraz popularniejsze w Polsce. Z rozwiązania może korzystać już 300 tys. klientów

Najwięcej użytkowników płatności mobilnych od Google’a ma rachunki w mBanku

Google Pay (do niedawna Android Pay) to rozwiązanie pozwalające na dokonywanie zbliżeniowych transakcji mobilnych w terminalach POS oraz płatności bezgotówkowych w internecie i aplikacjach. W Polsce oferowane jest przez 15 instytucji, w tym przez 12 banków. I, jak wynika z danych udostępnionych przez ich biura prasowe, cieszy się coraz większym zainteresowaniem klientów.

Przeczytajcie także: Już milion Polaków płaci smartfonami zbliżeniowo

Na podstawie informacji przekazanych przez banki szacuję, że mają one ok. 300 tys. klientów korzystających z Google Pay. To o ok. 100 tys. więcej niż na koniec ubiegłego roku – wzrost jest zatem imponujący. Jak wspomniałem, są to jednak tylko szacunki, gdyż nie wszystkie instytucje zdecydowały się podać dokładną liczbę obsługiwanych przez siebie osób korzystających z Google Pay.

Najwięcej użytkowników tego rozwiązania ma mBank, w którym jest to jedyna usługa umożliwiająca zbliżeniowe płatności mobilne. Instytucja chwali się, że jej klienci powiązali z płatnościami od Google’a 158,5 tys. kart. Drugą pod względem liczebności grupą użytkowników tego rozwiązania są klienci BZ WBK – jest ich 55,3 tys. Z kolei BGŻ BNP Paribas ma ich 7,6 tys., Citi Handlowy – 3,2 tys. a Plus Bank – 1,3 tys. Łącznie daje to 225,9 tys.

Przeczytajcie także: Google Pay już nie blokuje kasoterminali we Wrocławiu

Google Pay dostępne jest także dla klientów Euro Banku, Getinu, ING, Nest, Orange Finansów, Aliora oraz T-Mobile Usług Bankowych. Instytucje te nie zdecydowały się jednak podać liczby obsługiwanych użytkowników płatności mobilnych albo podały ją łącznie z oferowanymi także płatnościami HCE. W przypadku dwóch ostatnich banków można jednak oszacować grono płacących przy użyciu Google Pay na podstawie danych archiwalnych.

W przeszłości, gdy Alior i TMUB podawały szczegółowe dane na temat płatności mobilnych, większość użytkowników stanowili ci korzystający właśnie z Google Pay. Gdyby tak było nadal, to zakładam, że z 72,4 tys. klientów Aliora płacących na koniec marca zbliżeniowo, ok. 40 tys. robi to przy wykorzystaniu Google Pay. Z kolei spośród 42,4 tys. użytkowników płatności mobilnych w TMUB ok. 30 tys. powinno płacić przez Google Pay.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies