Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
AKTUALIZACJA (OST. AKAPIT)
Są pierwsze wyniki pilotażu nowego systemu biletowego w Gdańsku. Według twórców obiecujące

W ciągu miesiąca w 15 miejskich autobusach w nowoczesnych terminalach opłacono ponad 2,1 tys. jednorazowych przejazdów

Mennica Polska na początku października uruchomiła pilotażowy program nowego systemu biletowego w Gdańsku. Open Payment System działa w dwóch liniach autobusowych kursujących pomiędzy centrum miasta a Lotniskiem im. Lecha Wałęsy. Po miesiącu firma ocenia, że ten kanał dystrybucji biletów cieszy się dużym zainteresowaniem pasażerów i został przez nich przychylnie przyjęty. W ciągu miesiąca za jego pomocą opłacono przejazdy ok. 2,1 tys. razy.
Przeczytajcie także: Maciej Mironiuk z Visy o adaptacji nowego sposobu płatności za bilety
OPS umożliwia opłacenie przejazdu komunikacją miejską zwykłą kartą bankową albo smartfonem czy smartwatchem z HCE, Google Pay czy Apple Pay. Nie trzeba mieć karty miejskiej ani drukować papierowego biletu. Pasażer jedynie wybiera na kasoterminalu w pojeździe odpowiedni bilet lub bilety i zbliża kartę do czytnika. Kontrolerzy są wyposażeni w specjalne czytniki, które mogą sprawdzić, czy daną kartą został zakupiony bilet na przejazd. Dane karty są bezpieczne, gdyż są zastępowane tzw. tokenem w momencie transakcji.

Mennica Polska zapewnia, że bezpieczeństwo każdej transakcji jest zgodne ze standardami organizacji płatniczych Visa i Mastercard. Karta płatnicza jest wyłącznie identyfikatorem transakcji, a bilet jest zapisywany w systemie centralnym i są w nim wyłącznie informacje dotyczące biletu przypisanego do danej karty płatniczej.
Przeczytajcie także: Wrocławski system biletowy po dwóch miesiącach od wdrożenia
Komentując pierwsze wyniki gdańskiego pilotażu odpowiedzialny w Visie za zastosowanie nowoczesnych rozwiązań płatniczych w transporcie Maciej Mironiuk stwierdził, że nowe rozwiązanie eliminuje obowiązek znajomości taryf czy poszukiwania stacjonarnego punktu sprzedaży, a spieszący się pasażerowie doceniają prostotę zakupu biletów w OPS.
Pierwszym dużym miastem, które zdecydowało się na zastosowanie takiego rozwiązania, był Wrocław. Nowy system biletowy działa tam od marca tego roku. Kolejnym dużym ośrodkiem, w których go zastosowano, była Bydgoszcz. Pilotaż nowego systemu biletowego na wybranych liniach prowadzi także Łódź. Od niedawna kartą, bez konieczności drukowania papierowego biletu, mogą płacić za przejazd także mieszkańcy mniejszych miast, jak Mielec, Rybnik, Świdnica czy Puławy. Kolejne miasta, jak Cieszyn, Białystok czy Tychy pracują nad takimi rozwiązaniami.
AKTUALIZACJA

Dziś pierwszy miesiąc działania komunikacji miejskiej z Open Payment System podsumowano też w Bydgoszczy. W autobusach i tramwajach tym mieście nowoczesne terminale zostały zainstalowane i uruchomione 9 października. Jak poinformowała Mennica Polska w ciągu 31 dni funkcjonowania systemu pasażerowie prawie 14 tys. razy kupili bilety w formie elektronicznej za pośrednictwem nowych urządzeń. Odnotowano prawie 12 proc. wzrost miesięcznych przychodów ze sprzedaży biletów, w porównaniu z analogicznym okresem sprzed roku.
KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies