Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Opłata interchange dla kart wydanych poza UE może być mniejsza. Komisja Europejska bliska porozumienia z Visą i Mastercardem

Stawka interchange dla tzw. transakcji międzyregionalnych może spaść o co najmniej 40 proc.

Jak informuje serwis Finextra, w odpowiedzi na zastrzeżenia KE dotyczące ograniczenia konkurencji, amerykańskie organizacje płatnicze zaoferowały zmniejszenie międzyregionalnych opłat interchange. W praktyce chodzi o zmniejszenie kosztów np. dla polskiego czy francuskiego sklepu lub restauracji przyjmujących płatność kartą od turysty np. z USA. Interchange to prowizja jaką właściciel sklepu płaci z tytułu przyjętych płatności kartą wydawcy plastiku.
Przeczytajcie także: Wraca temat interchange. Banki z Polski pozwane przez sieci handlowe

Zaproponowany plan zakłada, że opłaty za transakcje kartami wydanymi poza UE zostaną ograniczone do 0,2 proc. wartości płatności w przypadku kart debetowych i 0,3 proc. w przypadku kredytowych. Dla zakupów internetowych limit wynosiłby 1,15 proc. przy kartach debetowych i 1,5 proc. przy kredytowych.

Zgodnie z możliwym porozumieniem organizacje byłyby zobowiązane do utrzymania takich opłat przez przynajmniej 5,5 roku. Musiałyby też obiecać, że nie będą obchodzić pułapów, a informacje o opłatach będą zamieszczone w widocznych miejscach na ich stronach internetowych. KE miałaby też prawo kontrolować Visę i Mastercarda w tym zakresie.
Przeczytajcie także: Mastercard wygrywa sądowy spór z brytyjskimi kupcami

Komisja Europejska proponuje teraz miesiąc konsultacji dla zainteresowanych stron, aby zebrać opinie przed podjęciem ostatecznej decyzji w sprawie porozumienia. Przypomnę, że w 2015 r. Unia Europejska (Rada Ministrów UE i Parlament Europejski) praktycznie zakończyły kilkuletni proces regulacji opłat interchange, wydając rozporządzenie ograniczające te opłaty dla kart wydanych i używanych w Europie (maksymalnie 0,2 proc dla kart debetowych i 0,3 proc. dla kart kredytowych). Rozporządzenie dotyczy jednak płatności kartami w transakcjach wewnątrz UE, nie obowiązuje dla kart wydanych poza wspólnotą.
Źródło: finextra.com

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies