O wykorzystaniu blockchaina w bankowości, zastosowaniu go do rozwiązania problemu trwałego nośnika i perspektywach wykorzystania w innych obszarach rozmawiam z Agnieszką Szopą-Maziukiewicz, dyrektor zarządzającą obszarem IT Biura Informacji Kredytowej

W BIK przeprowadziliśmy w tej kwestii wiele analiz, dokonując przeglądu rozwiązań technologicznych. Pod koniec ubiegłego roku z sukcesem został zrealizowany proof of concept rozwiązania. W efekcie wybraliśmy technologię blockchain firmy Billon biorąc pod uwagę kilka aspektów.
Jeden z ważniejszych to spełnienie wymogów prawnych. Potwierdziliśmy razem z ekspertami ze Związku Banków Polskich i prawnikami, że to rozwiązanie spełnia całkowicie wymogi prawne trwałego nośnika, czyli gwarantuje niezmienność opublikowanego dokumentu z pełnym zabezpieczeniem przed ingerencją jednej strony w treść dokumentu, pełną audytowalność wszystkich operacji i łatwy dostęp dla konsumenta.
Drugim aspektem była wartość dodana dla banku i dla konsumenta. Dla banku jest to bardzo efektywne rozwiązanie, ponieważ korzystamy z istniejącej już infrastruktury połączeń z bankami oraz wykorzystujemy działające aplikacje, rozszerzając je tylko o obsługę trwałego nośnika informacji. Bank może użyć naszego portalu korporacyjnego do publikacji dokumentu. Z drugiej strony do odczytu tego dokumentu przez klienta banku może być wykorzystany Portal BIK, poprzez który konsument będzie miał dostęp do wszystkich dokumentów, z wielu banków, w jednym miejscu. Jest też trzeci aspekt – potencjał tego rozwiązania i możliwość budowania kolejnych funkcji biznesowych poza trwałym nośnikiem. Już z bankami rozmawiamy np. o zdalnym podpisywaniu umów czy aktywnym ich doręczaniu z potwierdzeniem. Zaplanowaliśmy w rozwiązaniu możliwość dostarczenia wszelkiej korespondencji bankowej kierowanej do klientów.
Jako BIK dostarczamy całą infrastrukturę, czyli połączenia z bankami. Mamy zestawioną bezpieczną sieć między nami a 600 instytucjami finansowymi - bankami komercyjnymi, spółdzielczymi, SKOK-ami. BIK wnosi także swoje wieloletnie doświadczenie w budowie rozwiązań dla całego sektora, w definiowaniu wymagań banków i zrozumienia ich oczekiwań, m.in. dotyczących bezpieczeństwa proponowanych rozwiązań, ich funkcjonalności i wydajności. Wykorzystujemy więc nasze atuty i możliwości do rozwiązania problemu trwałego nośnika poprzez dostarczenie innej koncepcji, efektywnej dla całego sektora. Zbudowaliśmy Platformę Blockchain BIK na bazie rozwiązania informatycznego firmy Billon. BIK, będąc operatorem platformy, będzie odpowiadał za utrzymanie i rozwój nowych funkcji w rozwiązaniu.
Jest kilka aspektów wyróżniających nasze rozwiązanie od innych rozwiązań. Po pierwsze nasze podejście do realizacji wymagań prawnych. W Platformie Blockchain BIK przechowujemy całe dokumenty nie tylko skróty do dokumentów. Oczywiście są one odpowiednio szyfrowane, dzielone na fragmenty bardzo zaawansowanymi algorytmami matematycznymi, zapewniając pełne bezpieczeństwo. Dzięki takiemu podejściu uzyskujemy nie tylko proceduralną, ale także techniczną gwarancję niezmienności i nieusuwalności dokumentów.
Zainteresowanie jest. Prowadzimy zaawansowane rozmowy z bankami komercyjnymi i ze spółdzielczymi. Rozmawiamy również z firmami ubezpieczeniowymi i telekomunikacyjnymi. Technologia blockchain jest nową technologią dla sektora bankowego, co powoduje, że banki potrzebują trochę więcej czasu na zapoznanie się z rozwiązaniem. Rozmowy trwają i myślę, że za chwilę będziemy mogli się pochwalić pierwszymi podpisanymi umowami i wdrożeniami.
Czy fakt, że Billon opatentował swoje rozwiązanie, nie utrudni bankom ewentualnej implementacji i nie przeszkadza w tych rozmowach?
W naszej umowie z Billonem zapewniliśmy sobie wszelkie prawa do utrzymania, rozwoju, dodawania nowych możliwości i zmian na Platformie Blockchain BIK. Jako BIK aktywnie uczestniczymy w budowaniu i wdrażaniu rozwiązania, co więcej mamy zasoby i kompetencje, żeby rozwijać platformę dalej samodzielnie. Ponadto nie widzimy przeszkód i nie zakładamy, żeby nasz partner blokował nas w jakikolwiek sposób w dalszym rozwijaniu naszej Platformy. Billon obecnie aktywnie uczestniczy w definiowaniu nowych funkcji na warsztatach BIK z bankami.
Banki na razie wybierają technologię WORM jako rozwiązanie kwestii trwałego nośnika. Czy to może wynikać z nieufności do blockchaina jako technologii kojarzonej z kryptowalutami?
Zostaw komentarz