Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Trwały nośnik oparty o blockchain rusza w PKO. Bank wysyła tak nowe regulaminy

Cyfrowe dokumenty poprzez system wykorzystujący blockchain trafią do pięciu milionów klientów banku w ciągu kilku najbliższych dni

O tym, że PKO wdrożył rozwiązanie do trwałego nośnika oparte o technologię blockchain, jako pierwszy informował serwis Cashless. Tekst na ten temat znajdziecie tutaj. Dziś natomiast bank poinformował o rozpoczęciu przy pomocy nowego rozwiązania pierwszej wysyłki dokumentów do klientów. W ciągu kliku najbliższych dni ponad 5 mln z nich otrzyma nowe regulaminy produktowe w formie cyfrowej.

Zdaniem banku pod względem skali jest to największe w Europie zastosowanie technologii blockchain w bankowości. Rozwiązanie zostało wypracowane wspólnie z KIR-em i przy współpracy z dostawcami technologicznymi. Po stronie banku, kluczowa była współpraca z polsko-brytyjską firmą Coinfirm. Nowa usługa oparta jest o technologię blockchain oraz kwalifikowaną pieczęć elektroniczną oferowaną przez KIR. – Blockchain ma ogromny potencjał do tego, aby zwiększyć konkurencyjność polskiego sektora bankowego. To stosunkowo młoda technologia, dla której na całym świecie nieustannie znajdowane są kolejne zastosowania. PKO realizuje strategię ukierunkowaną na cyfryzację, a pełne wdrożenie rozwiązania opartego o blockchain jest kolejnym krokiem na obranej przez nas ścieżce – mówi Adam Marciniak, wiceprezes PKO.

Przeczytajcie także: Pierwszy Cashless Breakfast na temat trwałego nośnika

Jak podaje PKO, bieżąca wysyłka dokumentów związana jest ze zmianami w regulaminach, jakie wynikają z europejskich i krajowych regulacji PSD II. Określają one zasady dostępu do funkcji i danych bankowych przez zewnętrzne podmioty. Komunikaty elektroniczne otrzymają ci klienci banku, którzy wyrazili zgodę na taką formę przekazywania informacji. Aktualnie to ponad 5 mln osób, co stanowi ponad połowę klientów korzystających z usług PKO.

W korespondencji elektronicznej z banku klienci znajdą m.in. 64-znakowy unikalny identyfikator hash dokumentu oraz odnośnik do strony banku, gdzie bez logowania, w prosty sposób po wklejeniu identyfikatora hash lub po wgraniu wcześniej pobranego dokumentu otrzymają informację czy dokument jest autentyczny oraz kiedy po raz ostatni był modyfikowany. Dzięki takiemu rozwiązaniu, klienci zachowają dostęp do dokumentów nawet po zakończeniu współpracy z bankiem oraz będą mieli pewność, że nie zostały one zmodyfikowane.

Przeczytajcie także: PKO chwali się, że ma trwały nośnik oparty o blockchain

Natomiast już jutro odbędzie się pierwsze wydarzenie z cyklu Cashless Breakfast w całości poświęcone tematowi trwałego nośnika w bankowości. W trakcie Cashless Breakfast przewidziano wystąpienia specjalistów z kilku instytucji, którzy omówią różne aspekty problemu trwałego nośnika. W tej części wystąpią Michał Legumina z firmy Atende, Michał Macierzyński z PKO BP, Piotr Nenkin z Santandera, Adrian Sędzikowski z Biura Informacji Kredytowej oraz Tadeusz Woszczyński z firmy Hitachi. W drugiej części Cashless Breakfast odbędzie się panel dyskusyjny. Udział w rozmowie potwierdzili już: Agnieszka Szopa-Maziukiewicz z BIK-u, Tadeusz Białek ze Związku Banków Polskich, Krzysztof Lehmann z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Bartłomiej Nocoń z Pekao, Jacek Szczepański z Atende, Robert Trętowski z KIR-u oraz Tadeusz Woszczyński z Hitachi.

KATEGORIA
TEMAT DNIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies