Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Hitachi chwali się wdrożeniami trwałego nośnika. Dwa banki już postawiły na jej macierz WORM

Mowa o BZ WBK i Pekao. WORM do dystrybucji dokumentów wykorzystuje także mBank

Polski oddział Hitachi poinformował w komunikacie prasowym, że dwa z trzech banków, które w ostatnim czasie wdrożyły rozwiązanie kwestii trwałego nośnika poprzez macierz WORM, wybrały technologię tej japońskiej firmy. Mowa o Pekao, który rozwiązanie to wdrożył w grudniu ubiegłego roku oraz BZ WBK, który umowę z Hitachi podpisał w marcu bieżącego roku. Przypomnę, że na WORM przy dystrybucji ważnych dokumentów do klientów postawiły także mBank i powiązane z nim Orange Finanse, ale wybrały rozwiązanie innego dostawcy.

Przeczytajcie także: Kolejne banki postawią na WORM

Większość czytelników pewnie wie, na czym polega problem z trwałym nośnikiem, ale dla porządku napiszę kilka słów wyjaśnienia. Chodzi o to, że Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wymaga od banków, by wysyłały do swoich klientów cenniki czy nowe regulaminy na trwałym nośniku. W świecie analogowym może nim być papierowy list. Ale w erze cyfrowej jest z tym problem. UOKiK chce bowiem, aby trwały nośnik nie pozwalał na jednostronną zmianę treści dokumentu, dostęp do niego był zapewniony także po zakończeniu umowy klienta z bankiem, a do tego by bank miał dowód dostarczenia dokumentu do adresata.

Prace nad rozwiązaniem tych problemów toczą się w różnym kierunku. Jednym z nich jest próba wykorzystania technologii blockchain. Zespół powołany przez Związek Banków Polskich opracował nawet odpowiednie narzędzie przy współpracy z KIR-em oraz m.in. Biurem Informacji Kredytowej i Billonem. Na razie UOKiK nie wypowiedział się jednak na temat tego, czy spełnia ono wymogi trwałego nośnika. Część banków nie chce więc na to czekać i stawia na rozwiązanie starsze, ale zaaprobowane przez władze antymonopolowe, czyli na WORM.

Przeczytajcie także: Kolejny bank z decyzją UOKiK-u w sprawie nośnika

Jak czytam w komunikacie japońskiej firmy, macierz WORM oparta jest o rozwiązanie Hitachi Content Platform (HCP) stosowane w wielu największych bankach na całym świecie w projektach regulacyjnych i projektach "paperless". HCP zapewnia szereg technologii bezpieczeństwa danych umożliwiających redukcję kosztów. Wśród mechanizmów bezpieczeństwa są m.in.: szyfrowanie danych, uwierzytelnianie, kontrola dostępu, bezpowrotne usuwanie danych czy też mechanizm bezpiecznej migracji na nową generację sprzętu.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies