Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Zapomnieliście podpisać kartę? W przyszłym roku nie będzie takiej konieczności

Organizacja Mastercard poinformowała właśnie, że od kwietnia 2019 roku nie będzie wymagać, aby jej karty musiały być podpisane przez właściciela. Nie będzie na nich nawet silikonowego paska na taki podpis

Jako argument za zrezygnowaniem z podpisu przy potwierdzaniu płatności, Mastercard przywołuje m.in. rozwój nowoczesnych technologii monitorowania transakcji, co pozwala zapewnić bezpieczeństwo operacji "na zapleczu" bez udziału płatnika – podał serwis bankier.pl. – Podpis był przestarzałą formą autentykacji już od pewnego czasu, a usunięcie paska z kart zwiększy zaangażowanie uczestników obrotu kartowego w wykorzystanie rzeczywiście efektywnych technologii, które eliminują oszustwa – powiedział cytowany w informacji prasowej organizacji Mike Cook, wiceprezes sieci handlowej Walmart.
Przeczytajcie także: "Mapa Polski bezgotówkowej"
Mastercard tłumaczy, że ta decyzja wynika z dostosowana do zmieniających się preferencji konsumentów. W ankiecie przeprowadzonej w USA tylko 40 proc. pytanych stwierdziło, że podpisało swoje karty, a jedna trzecia osób, które nie podpisały, stwierdziła, że nie widzi w tym celu. W tym samym badaniu ponad połowa respondentów oceniła, że jest tak samo bezpieczna bez podpisywania kart, a dwie trzecie chce, aby biometria zastępowała podpisy, hasła i kody PIN przy płaceniu kartą.
Karty płatnicze oparte o standard EMV mogą funkcjonować z powodzeniem bez wzoru podpisu. Transakcje potwierdzacie zazwyczaj PIN-em albo nie potwierdzacie w ogóle przy niższych transakcjach wykonywanych zbliżeniowo. Jesienią 2017 roku Mastercard ogłosił, że w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie potwierdzanie płatności podpisem nie będzie wymagane. Sprzedawcy na tamtych rynkach od kwietnia tego roku sami mają decyzować, czy domagać się od klientów tego rodzaju weryfikacji.
Przeczytajcie także: Tak kończy się pewna epoka
Wzór podpisu był jednym z elementów obecnych na kartach płatniczych od ich narodzin. W tym roku mija 60 lat od wprowadzenia na rynek formy płacenia, która zupełnie zmieniła oblicze bankowości i handlu. Decyzja o braku konieczności podpisywania "plastiku" to kolejna oznaka, że karty płatnicze stają się coraz bardziej cyfrowe.
Źródło: bankier.pl
Fot: Flickr/Beau Giles/CC BY 2.0
KATEGORIA
INNI NAPISALI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies