Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Polska wiceliderem Europy w płatnościach zbliżeniowych. Już 85 proc. transakcji kartami odbywa się tu bezstykowo

Lepsi od Polaków pod tym względem są tylko Czesi

Mastercard opublikował najnowsze statystyki dotyczące udziału płatności zbliżeniowych w całości transakcji bezgotówkowych jego kartami w Polsce. Z komunikatu organizacji wynika, że w sierpniu po raz pierwszy w historii przekroczył on próg 85 proc. W ciągu ostatnich 12 miesięcy liczba płatności zbliżeniowych kartami i smartfonami zwiększyła się o 38 proc.

Przeczytajcie także: Limit na płatności bez PIN wzrośnie do 100 zł

Z danych Mastercarda wynika ponadto, że w Europie jest tylko jeden rynek, na którym zbliżeniowo płaci się częściej. W Czechach udział takich transakcji wynosi 93 proc. Polska wyprzedza wiele krajów uważanych za gospodarcze potęgi czy też liderów bezgotówkowej rewolucji. Na przykład w Szwecji zbliżeniowo realizowanych jest obecnie 12 proc. transakcji a w Niemczech – 15 proc. Wynika to przede wszystkim z późniejszego wprowadzenia do tych krajów technologii zbliżeniowej.

Oto dziesiątka państw Europy z najwyższym odsetkiem transakcji zbliżeniowych wykonanych kartami Mastercarda:

Czechy – 93 proc.
Polska – 85 proc.
Słowacja – 83 proc.
Węgry – 83 proc.
Czarnogóra – 71 proc.
Rumunia – 69 proc.
Grecja – 61 proc.
Rosja – 60 proc.
Białoruś – 57 proc.
Serbia – 57 proc.

Jak widzicie, w zestawieniu dominują kraje z Europy Środkowo-Wschodniej. Poprzez uniknięcie niektórych etapów rozwoju, mogły one od razu wdrażać najnowsze technologie płatnicze. W przypadku Polski jej dobra pozycja wynika także z otwartości konsumentów na różnego rodzaju innowacje. W krajach Europy Zachodniej płatności zbliżeniowe dopiero zaczynają zyskiwać popularność, dzięki szybko rozwijającej się infrastrukturze płatniczej.

Przeczytajcie także: Alior wprowadza płatności mobilne do kart stykowych

Wzrost popularności technologii zbliżeniowej w Polsce jest możliwy m.in. dzięki nowoczesnej sieci akceptacji. Według danych Narodowego Banku Polskiego na koniec I kw. bieżącego roku już ponad 98 proc. terminali na krajowym rynku umożliwia akceptację kart bezstykowo. W Europie do 2020 r. wszystkie urządzenia POS mają wspierać płatności zbliżeniowe. – Popularność tej technologii powinna jeszcze bardziej wzrosnąć, gdy po podwyższeniu limitu będziemy mogli płacić zbliżeniowo bez PIN-u do 100 złotych – mówi Bartosz Ciołkowski, dyrektor generalny polskiego oddziału Mastercard Europe.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies