Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Raport EBC: Polska najbezpieczniejszym rynkiem kartowym w Europie

Z opublikowanego właśnie dokumentu wynika, że udział fraudów w wartości wszystkich transakcji kartami jest w Polsce najniższy w UE

Podczas odbywającej się wczoraj konferencji Forum Usług Płatniczych dyrektor departamentu systemu płatniczego w Narodowym Banku Polskim, Adam Tochmański zaprezentował dane na temat bezpieczeństwa europejskiego rynku kart bankowych. Dane pochodzą z opublikowanego przed paroma dniami raportu Europejskiego Banku Centralnego na temat fraudów płatniczych. Raport można znaleźć tutaj. Jest on niezwykle optymistyczny dla Polski.

Przeczytajcie także: Liczba kart w Polsce przekroczyła już 40 mln

Z dokumentu tego wynika, że wartość fraudów przy wykorzystaniu kart płatniczych w całości wartości transakcji kartami w Polsce wynosi jedynie 0,005 proc. To najlepszy wynik w całej Unii Europejskiej. Porównywalnym wskaźnikiem do polskiego mogą pochwalić się: Litwa (0,006 proc.) oraz Słowacja, Węgry, Rumunia i Grecja (0,007 proc.). Pozostałe kraje odstają już bardziej. Dla porównania w najgorszej pod tym względem Danii wskaźnik wynosi aż 0,073 proc. Średnia dla strefy euro wynosi 0,033 proc. a dla krajów SEPA – 0,041 proc.

Polski rynek płatniczy od wielu lat należy do najbezpieczniejszych w Europie. Jak mówią specjaliści, wynika to z wielu czynników, m.in. z jego nowoczesności przejawiającej się na przykład tym, że większość kart wyposażona jest w mikroprocesory utrudniające oszustwa. Mała wartość fraudów kartowych nad Wisłą wskazuje też, że obawy o bezpieczeństwo tak popularnych w Polsce kart zbliżeniowych są nieuzasadnione.

Przeczytajcie także: Karta zamiast biletu w Bydgoszczy

Jak wynika z raportu EBC, największy udział w transakcjach fraudowych kartami w Polsce mają te określane mianem Card Not Present. Należą do nich np. płatności w internecie. EBC podaje, że fraudy CNP stanowią 56 proc. wszystkich. Na drugim miejscu są oszustwa w stacjonarnych punktach handlowych i usługowych (26 proc.) a na trzecim miejscu są fraudy w bankomatach (18 proc.).

Rys. EBC

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies