Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Liczba kart na polskim rynku przekroczyła 40 mln. Rekord w danych NBP

W ciągu jednego kwartału w portfelach Polaków przybyło prawie 700 tys. plastików

Narodowy Bank Polski opublikował dane na temat rynku kart płatniczych w Polsce w II kw. bieżącego roku. Wynika z nich, że po raz kolejny zaobserwowano wzrost liczby kart wydanych przez banki. Po raz pierwszy w historii przekroczyła ona 40 mln i wyniosła ponad 40,2 mln sztuk. To wzrost w porównaniu z marcem o niecałe 700 tys. sztuk a w porównaniu z czerwcem ub. roku – o 2,3 mln.

Przeczytajcie także: Karta zamiast papierowego biletu w Gdańsku

Największy udział w rynku mają oczywiście karty debetowe. W czerwcu było ich 31,7 mln sztuk, czyli o ok. 700 tys. więcej niż w marcu i o ponad 2 mln więcej niż przed rokiem. Natomiast liczba kart kredytowych w czerwcu 2018 r. praktycznie nie zmieniła się w stosunku do marca i wyniosła 5,857 mln. W porównaniu z czerwcem ubiegłego roku spadła o kilkanaście tysięcy sztuk z poziomu 5,874 mln.

Ciekawostką może być fakt, że dość mocno trzymają się karty przedpłacone, których wydawanie w Polsce jest mocno ograniczone. NBP raportuje, że w czerwcu na krajowym rynku było 2,448 mln prepaidów, o kilka tysięcy więcej niż w marcu oraz o kilkadziesiąt tysięcy więcej niż w czerwcu przed rokiem. Wzrosła także liczba kart bankomatowych do 399,5 tys. w czerwcu z poziomu 374,6 tys. w marcu oraz 253,7 tys. w czerwcu 2017 r. Karty obciążeniowe systematycznie znikają z rynku – w czerwcu br. było ich już tylko 234 tys.

Przeczytajcie także: Nowa karta od Revoluta dla klientów z Polski

Z danych banku centralnego wynika także, że już 81,7 proc. kart płatniczych na polskim rynku posiadało funkcję zbliżeniową – było ich 32,9 mln. Dla porównania w marcu kart bezstykowych było 31,9 mln i stanowiły wówczas 80,6 proc. całości portfela. W czerwcu roku ubiegłego plastiki z technologią NFC stanowiły 78,4 proc. wszystkich kart. Było ich wówczas 29,7 mln sztuk.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies