Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Po kilku kwartałach spadków liczba bankomatów znów wzrosła. Ale to chyba ze względu na urządzenia sezonowe

Dwie największe sieci bankomatów na rynku należą do Euronetu i IT Card

Na koniec II kw. 2018 roku na polskim rynku funkcjonowało 22961 bankomatów. To o 198 więcej niż w marcu i był to pierwszy wzrost liczby urządzeń od kilku kwartałów. Dzięki temu w czerwcu bieżącego roku sieć bankomatowa w porównaniu z czerwcem 2017 r. była mniejsza tylko nieznacznie, bo o dwa urządzenia. Wydaje mi się, że obecny wzrost można tłumaczyć montażem kilkuset bankomatów sezonowych przez Euronet, Planet Cash i PKO BP. Wkrótce okaże się, czy w kolejnych okresach powróci trend spadkowy.

Przeczytajcie także: Koniec karty bankomatowej w BZ WBK

Największą siecią bankomatów na polskim rynku pozostawał Euronet. W czerwcu posiadał 7358 urządzeń – o 141 więcej niż w marcu, ale o niemal 80 mniej niż w czerwcu ubiegłego roku. Na drugim miejscu pod względem liczby bankomatów była firma IT Card, która miała 3688 maszyn (o 56 więcej niż w marcu). Część z nich to urządzenia własnej marki Planet Cash a część – banków współpracujących.

Przeczytajcie także: Spektakularny wzrost transakcji kartami w internecie

Na kolejnych miejscach znalazły się sieci należące do banków, a więc PKO, BPS, BZ WBK, Pekao, SGB, ING i Millennium. Większość z nich zanotowała przyrost liczby urządzeń. W przypadku ING liczba urządzeń zmniejszyła się o 27 bankomatów. Jeśli zaś chodzi o sieci SKOK i Global Cash, to od dłuższego czasu nie mogę skontaktować się z zarządzającą nimi firmą Aplit. Dane czerwcowe pochodzą więc z poprzedniego kwartału. Poniżej szczegółowe informacje wraz z pulą bankomatów obsługujących Blika, która w ubiegłym kwartale powiększyła się o urządzenia Pekao.

Infogram
KATEGORIA
ANALIZY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies