Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Spektakularny wzrost liczby i wartości transakcji kartami w internecie – w ciągu roku o ponad 60 proc.

Rośnie także udział płatności zbliżeniowych w całości transakcji bezgotówkowych i przekracza już poziom 72 proc.

Narodowy Bank Polski opublikował dziś raport na temat rynku kart płatniczych w I kw. bieżącego roku. Większość danych tam zawartych możecie już znać z tekstów w serwisie Cashless, gdyż opisałem je na podstawie tabel statystycznych pokazanych przez NBP już wcześniej. Dziś natomiast chciałbym zwrócić Waszą uwagę na kilka nowych danych, które w raporcie banku centralnego możecie znaleźć. Mam na myśli informacje o transakcjach internetowych oraz udziale płatności zbliżeniowych w całości transakcji bezgotówkowych.

Przeczytajcie także: Na rynku jest już ponad 39 mln kart

NBP podał zatem, że w okresie od stycznia do marca za pomocą kart płaciliście w internecie 18,9 mln razy. W stosunku kwartalnym to wzrost o 15,3 proc. Natomiast w porównaniu do I kw. ubiegłego roku – aż o ponad 60 proc. W podobnym tempie rośnie też wartość płatności internetowych. W I kw. br. wyniosła 2,9 mld zł, co oznacza wzrost w stosunku do poprzedniego kwartału o 18,7 proc. oraz o 61 proc. rok do roku.

Bank centralny nie podaje w swoim raporcie przyczyn tak dynamicznego wzrostu popularności kart w środowisku e-commerce. Mi przychodzą do głowy dwa możliwe powody. Pierwszy to rozwój cyfrowych portfeli takich jak Masterpass czy Visa Checkout oraz usług zapamiętania danych karty w aplikacji, np. Allegro. W zdecydowany sposób ułatwia to przeprowadzanie transakcji internetowych. Drugi powód to wzrost popularności takich usług jak Uber, Uber Eats czy Taxify. Zakładam, że płatności przeprowadzane za pomocą tych apek także są zaliczane do transakcji internetowych.

Przeczytajcie także: Bankomaty cały czas w odwrocie

Z raportu NBP na temat kart w I kw. 2018 r. możecie też dowiedzieć się, że w okresie tym przeprowadzono ponad 755 mln zbliżeniowych płatności kartami. Dzięki temu ich udział we wszystkich transakcjach plastikami po raz pierwszy przekroczył 70 proc. i wyniósł 72,3 proc. Jeśli idzie o wartość płatności zbliżeniowych w I kw. bieżącego roku, to wyniosła ona ponad 38 mld zł i stanowiła ponad 56 proc. wszystkich transakcji bezgotówkowych kartami.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies