Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Idą gorsze czasy dla producentów bankomatów. Ta branża traci chyba najbardziej na rozwoju płatności elektronicznych

Wyniki finansowe firm produkujących urządzenia do wypłat gotówki jasno pokazują, że są one w kryzysie, głównie z powodu dużych spadków sprzedaży

Największe problemy ma firma Diebold Nixdorf. Po ogłoszeniu wyników drugiego kwartału notowania spółki spadły na NYSE o 37 proc., a w ciągu roku straciły na wartości ponad 80 proc. Jej strata operacyjna w ujęciu rok do roku wynosiła 131,5 mln dolarów (na rynku amerykańskim). Spółka planuje uzyskać 650 mln dolarów pożyczki. Pogorszenie zanotował też inny producent firma NCR, której przychody ze sprzedaży urządzeń w drugim kwartale zmniejszyły się o 16 proc., jednak rekompensuje to wzrostem sprzedaży oprogramowania i usług w chmurze.
Przeczytajcie także: "Mapa Polski bezgotówkowej"
Jak informuje portal automatykabankowa.pl mimo trudnej sytuacji branży los producentów bankomatów nie jest jeszcze przesądzony. Część banków ostatnio inwestuje bowiem w urządzenia nowej generacji. Pojawiła się moda na bankomaty z biometrią czy z funkcją kantoru wymiany walut (nie tylko dla klientów banku). Coraz częściej używane są też urządzenia recyklingowe, czyli takie, w których wpłacana gotówka nie jest wyjmowana tylko po automatycznej weryfikacji autentyczności i jakości banknotów ponownie trafiają one do części wypłacającej. To pozwala zmniejszyć koszty obsługi bankomatów i transportu gotówki.
Przeczytajcie także: Kartami płacicie coraz częściej

Perspektywy branży bankomatowej nie są więc jasne. Jak wiecie, kurczą się sieci placówek bankowych i bankomatów, także w Polsce. Według NBP na koniec pierwszego kwartału 2017 roku klienci mogli korzystać z 23 751 bankomatów. Po dwunastu miesiącach dostępnych było już tylko 23 201 urządzeń. Rośnie obrót bezgotówkowy, ale z drugiej strony dane pokazują, że prawie na całym świecie wzrasta także ilość gotówki w obiegu. Podobnie w naszym kraju – prognozy zakładają, że w tym roku przybędzie około 9 proc. banknotów i monet. No i wciąż wiele osób nie wyobraża sobie życia bez banknotów w portfelu.
Źródło: automatykabankowa.pl
KATEGORIA
INNI NAPISALI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies