Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Kartami płacicie coraz częściej. Rzadziej odwiedzacie bankomaty. Świeże dane NBP za II kw.

Właściciele bankomatów notują za to wzrost wartości wypłat gotówki

Z opublikowanych dziś przez Narodowy Bank Polski statystyk wynika, że w okresie od kwietnia do czerwca wykonaliście 1,356 mld transakcji kartami. Z tego transakcji gotówkowych, a więc np. wypłat gotówki z bankomatów, było ponad 186 mln a gros stanowiły płatności bezgotówkowe – było ich 1,169 mld.

Przeczytajcie także: Rozwój sieci akceptacji kart w Polsce przyspieszył

Jeżeli chodzi o wartość wszystkich operacji finansowych kartami, to w II kw. bieżącego roku wyniosła ona ok. 179 mld zł. W tym wypadku większość wciąż stanowią transakcje gotówkowe. Ich wartość wyniosła ponad 103 mld zł. W przypadku płatności w sklepach stacjonarnych i internetowych ich wartość wynosiła natomiast 76 mld zł. Na przestrzeni ostatnich lat widać szybki wzrost wartości i liczby transakcji bezgotówkowych.

Z danych NBP wynika, że do bankomatów w celu wypłaty gotówki podchodzicie coraz rzadziej. W II kw. bieżącego roku wypłat było niecałe 173 mln, czyli o ok. 4 mln mniej niż w II kw. 2017 r. W tym samym czasie jednak wartość wypłat wzrosła z 82,6 mld zł do 83,2 mld zł. W stosunku kwartalnym liczba bankomatów wzrosła z 23,2 tys. w marcu br. do 23,3 tys. w czerwcu. W porównaniu z czerwcem ub.r. zmniejszyła się jednak o ponad 200 sztuk.

Przeczytajcie także: Liczba kart na polskim rynku przekroczyła 40 mln

Cały czas rośnie natomiast popularność wpłat gotówki w urządzeniach automatycznych. W okresie od kwietnia do czerwca z wpłatomatów skorzystaliście 13 mln razy. O ponad milion razy więcej niż w I kw. i o ok. 1,5 mln razy więcej niż w II kw. 2017 r. Wartość wpłat wyniosła 24 mld zł. W I kw. br. było to 20,7 mld zł a w II kw. 2017 r. – 19,8 mld zł.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies