Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Jak bezpiecznie korzystać z bankomatu. Trzecia część poradnika Cashless i NCR

Za bezpieczeństwo bankomatowych transakcji odpowiedzialni są na równi klienci, jak i banki oraz producenci samych maszyn

Z dwóch poprzednich części poradnika przygotowanego przez NCR Polska i Cashless mogliście dowiedzieć się o podstawowych zasadach bezpiecznego korzystania z bankomatów przez klientów banków. Przypomnę zatem tylko, że bardzo ważne jest, aby podczas wpisywania PIN-u na klawiaturze zakryć ją tak, by nie mogły go podejrzeć osoby stojące za Wami bądź by nie wypatrzyło go oko kamery zainstalowanej przez przestępców. Najlepiej też korzystać z urządzeń zlokalizowanych w oddziałach banków, sklepach czy centrach handlowych.

Przeczytajcie także: Poradnik Cashless i NCR, cz. 2

Przed włożeniem plastiku do bankomatu powinniście uważnie obejrzeć urządzenie i sprawdzić czy klawiatura bankomatu nie wystaje ponad obudowę, a wokół czytnika nie zainstalowano żadnych nakładek. Należy też rozejrzeć się, czy na obudowie bankomatu lub w jego pobliżu nie zainstalowano dodatkowej kamery skierowanej właśnie na klawiaturę.


W trzeciej części poradnika Martyna Kubiak z NCR Polska dodaje, że dobrze jest korzystać stale z jednego bankomatu. Można wtedy zapamiętać jego wygląd i szybko zauważyć, czy coś się w nim zmieniło, czyli czy przestępcy nie umieścili na nim urządzeń, za pomocą których przejmą dane z karty i wypłacą Wasze pieniądze. Niezależnie od tego warto regularnie kontrolować stan konta i sprawdzać czy bez Waszej wiedzy nie dokonano na nim transakcji.

Przeczytajcie także: Jak bezpiecznie korzystać z bankomatu, cz. 1

Należy jednak pamiętać, że nie tylko klienci są odpowiedzialni za bezpieczeństwo wypłaty gotówki z bankomatów. Banki jak i firmy produkujące takie urządzenia starają się stale zmniejszać zagrożenie związane z utratą pieniędzy przez użytkowników kart. Jednym z takich rozwiązań jest choćby instalowanie w bankomatach kamer pozwalających na stwierdzenie ewentualnych manipulacji przy urządzeniu. Ponadto jak wskazuje specjalistka z NCR, nowoczesne bankomaty mają prawie całkowicie płaskie ekrany, co uniemożliwia użycie jakichkolwiek nakładek. Innym ciekawym rozwiązaniem, które mogliście przeoczyć podczas wypłaty pieniędzy, jest specjalna listwa na obudowie urządzeń, która działa jak lusterko w samochodzie. Dzięki niej możecie zobaczyć, czy nikt się do Was nie zbliża podczas dokonywania transakcji.

KATEGORIA
PORADNIKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies