Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Jak bezpiecznie korzystać z bankomatu. Poradnik Cashless i NCR, cz. 2

Przed wypłaceniem pieniędzy z bankomatu warto go dokładnie obejrzeć

Skimming to przestępstwo polegające na skopiowaniu danych karty z paska magnetycznego i wykorzystaniu ich do stworzenia duplikatu. Większość kart w portfelach Polaków to plastiki zabezpieczone mikroprocesorem, ale skimming nadal jest popularnym sposobem kradzieży gotówki, bowiem skopiowane dane są wykorzystywane do wypłaty pieniędzy za granicą. Z najnowszych danych policji wynika, że w 2017 r. odnotowano w Polsce ponad 400 takich przestępstw.

Przeczytajcie także: Jak bezpiecznie korzystać z bankomatu, cz. 1

W jaki sposób przestępcy kopiują dane z karty? W bankomacie w miejscu, w którym wkłada się kartę, złodzieje instalują nakładkę zawierającą urządzenie elektroniczne skanujące pasek magnetyczny karty. Na bankomacie montowana jest również np. mini kamera, która nagrywa wprowadzane na klawiaturze kody PIN. Taki zestaw dostarcza przestępcom kompletu danych potrzebnych do wypłaty pieniędzy. Sprawcy nagrywają je na pasek magnetyczny czystych kart, a następnie za pomocą tak spreparowanych plastików wypłacają gotówkę z bankomatów w krajach, w których urządzenia wciąż wykorzystują paski magnetyczne.

W drugiej części poradnika Martyna Kubiak z NCR Polska pokazuje, jak zmniejszyć szanse skimmerów na skopiowanie Waszej karty. Pamiętajcie, by przed włożeniem plastiku do bankomatu uważnie obejrzeć urządzenie. Warto sprawdzić czy klawiatura bankomatu nie wystaje ponad obudowę, a wokół czytnika nie zainstalowano żadnych nakładek. Należy też rozejrzeć się, czy na obudowie bankomatu lub w jego pobliżu nie zainstalowano dodatkowej kamery skierowanej na klawiaturę.

Przeczytajcie także: Jaką kwotę możecie przesłać na numer telefonu

Ekspertka NCR zauważa też, że przy wypłacaniu pieniędzy warto zachować elementarne podstawy bezpieczeństwa, o których zapewne wielokrotnie słyszeliście w mediach, czy czytaliście w broszurach bankowych. Dokonując transakcji najlepiej stanąć blisko bankomatu, tak aby swoim ciałem zasłonić ekran i klawiaturę. Również wybierając kod PIN należy zakryć klawiaturę drugą dłonią lub np. portfelem, a wypłaconą gotówkę dyskretnie umieścić w portfelu.

Wkrótce w Cashless znajdziecie kolejne części poradnika przygotowywanego wspólnie przez Cashless i NCR.

KATEGORIA
PORADNIKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies