Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
W 2017 r. w Europie liczba ataków na bankomaty złośliwym oprogramowaniem wzrosła o 231 proc. Raport EAST

Wzrosła także liczba ataków z użyciem siły fizycznej, ale straty operatorów urządzeń z tego tytułu były mniejsze niż w 2016 roku

Organizacja EAST (European Association for Secure Transactions) opublikowała dziś raport na temat odnotowanych w ubiegłym roku przestępstw związanych z bankomatami. Z raportu można dowiedzieć się m.in., że w 2017 r. zgłoszono w Europie 192 ataki z wykorzystaniem złośliwego oprogramowania. To znaczący, bo 231-proc. wzrost w porównaniu z rokiem 2016, kiedy tego rodzaju zdarzeń było 58. Straty operatorów urządzeń z tego tytułu wzrosły z 0,46 mln euro do 1,52 mln euro.

Przeczytajcie także: Raport na temat bankomatów w IV kw. 2017 r.

W raporcie EAST napisano ponadto, że o 21 proc. wzrosła liczba ataków na bankomaty z użyciem siły fizycznej, z 2984 w 2016 r. do 3584 w roku ubiegłym. Łączne straty z tego tytułu zmniejszyły się jednak o 37 proc., z 49 mln euro do 31 mln euro. EAST zaznacza, że część tego spadku może wynikać z niekompletnych danych za ubiegły rok. Ponadto podkreśla, że w sumie tej nie ujęto kosztów związanych z uszkodzeniami budynków i urządzeń, które często przekraczają wartość skradzionej gotówki.

Przeczytajcie także: Euronet przejmuje wpłatomaty Credit Agricole

W raporcie EAST można także znaleźć dane na temat oszustw bankomatowych z użyciem kart płatniczych. Ich liczba spadła z 23588 w 2016 r. do 20971 w ubiegłym. Było to możliwe głównie dzięki zmniejszeniu się liczby przypadków skimmingu (kopiowanie paska magnetycznego z karty). W 2017 r. zgłoszono 2556 takich incydentów, podczas gdy rok wcześniej – 3315. EAST podkreśla, że trend spadkowy w skimmingu trwa już siódmy rok z rzędu. Jednak straty związane ze zgłoszonymi oszustwami kartowymi wzrosły o 6 proc., z 332 mln euro do 353 mln euro.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies