Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
W 2017 r. w Europie liczba ataków na bankomaty złośliwym oprogramowaniem wzrosła o 231 proc. Raport EAST

Wzrosła także liczba ataków z użyciem siły fizycznej, ale straty operatorów urządzeń z tego tytułu były mniejsze niż w 2016 roku

Organizacja EAST (European Association for Secure Transactions) opublikowała dziś raport na temat odnotowanych w ubiegłym roku przestępstw związanych z bankomatami. Z raportu można dowiedzieć się m.in., że w 2017 r. zgłoszono w Europie 192 ataki z wykorzystaniem złośliwego oprogramowania. To znaczący, bo 231-proc. wzrost w porównaniu z rokiem 2016, kiedy tego rodzaju zdarzeń było 58. Straty operatorów urządzeń z tego tytułu wzrosły z 0,46 mln euro do 1,52 mln euro.

Przeczytajcie także: Raport na temat bankomatów w IV kw. 2017 r.

W raporcie EAST napisano ponadto, że o 21 proc. wzrosła liczba ataków na bankomaty z użyciem siły fizycznej, z 2984 w 2016 r. do 3584 w roku ubiegłym. Łączne straty z tego tytułu zmniejszyły się jednak o 37 proc., z 49 mln euro do 31 mln euro. EAST zaznacza, że część tego spadku może wynikać z niekompletnych danych za ubiegły rok. Ponadto podkreśla, że w sumie tej nie ujęto kosztów związanych z uszkodzeniami budynków i urządzeń, które często przekraczają wartość skradzionej gotówki.

Przeczytajcie także: Euronet przejmuje wpłatomaty Credit Agricole

W raporcie EAST można także znaleźć dane na temat oszustw bankomatowych z użyciem kart płatniczych. Ich liczba spadła z 23588 w 2016 r. do 20971 w ubiegłym. Było to możliwe głównie dzięki zmniejszeniu się liczby przypadków skimmingu (kopiowanie paska magnetycznego z karty). W 2017 r. zgłoszono 2556 takich incydentów, podczas gdy rok wcześniej – 3315. EAST podkreśla, że trend spadkowy w skimmingu trwa już siódmy rok z rzędu. Jednak straty związane ze zgłoszonymi oszustwami kartowymi wzrosły o 6 proc., z 332 mln euro do 353 mln euro.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies