Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Drabikowski za Alickiego w Radzie Dyrektorów Visy

Przed wiceprezesem PKO BP nowe, niełatwe zadanie

Rada Dyrektorów to najważniejszy organ w europejskiej Visie. Do jej zadań należy m.in. ustalanie strategii organizacji. W jej skład wchodzą osoby wybierane przez europejskie banki (wydawców kart płatniczych) jak również przedstawiciele zarządu Visy oraz niezależni eksperci.

Przeczytaj także: Bankomaty znowu podrożeją

Polskie banki od dłuższego czasu mają swojego przedstawiciela w Radzie Dyrektorów VE. Ostatnio zasiadali w niej wiceprezesi PKO – Piotr Alicki, a wcześniej Jacek Obłękowski. Teraz miejsce to zajmie inny wiceprezes PKO – Bartosz Drabikowski. Największy bank detaliczny w Polsce jest równocześnie największym wydawcą kart w naszym kraju oraz w regionie. Stąd to jego przedstawiciel reprezentuje w RD Visa Europe wydawców kart z Polski oraz okolicznych krajów.

A ostatnio to zadanie nie było łatwe. Warto przypomnieć, że to m.in. Rada Dyrektorów musiała zaakceptować porozumienie Visy Europe z Komisją Europejską, w wyniku którego interchange została obniżona do 0,2-0,3 proc. To prowizja jaką właściciele sklepów odprowadzają do banków z tytułu przyjętych transakcji kartami. Jest podstawowym przychodem banków z wydawania kart. Przedstawiciel PKO BP jako członek Rady Dyrektorów VE musiał więc firmować decyzję, która była bardzo niekorzystna dla jego banku.

Przeczytaj także: Bank Smart zaoferował kartę V Pay

Zresztą w najbliższym czasie pogodzenie interesu PKO czy innych wydawców kart z interesem organizacji płatniczej również może być kłopotliwe. PKO jest założycielem Polskiego Standardu Płatności, spółki, która dostarcza system Blik będący konkurencją dla rozwiązań oferowanych przez organizacje płatnicze, w tym Visę.

Wciąż nierozwiązany pozostaje też konflikt między właścicielami sieci bankomatów – w tym PKO BP, a bankami które tymi urządzeniami nie dysponują. Idzie o podniesienie prowizji za realizację wypłat gotówki czego chciałyby banki bankomatowe, ale sprzeciwiają się temu pozostali wydawcy. Jakiekolwiek stanowisko w tej sprawie zajmie Visa, część banków będzie niezadowolonych.

W międzynarodowych organach organizacji płatniczych Polaków jest sporo. Wystarczy wspomnieć o Małgorzacie O’Shaughnessy, która od lat zasiada we władzach Visy Europe, czy o Pawle Rychlińskim, który jest dyrektorem generalnym MasterCard w Niemczech.

KATEGORIA
LUDZIE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies