Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Autopay Adyen
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Unia przegłosowała niższe prowizje od płatności kartami

Nowe opłaty zaczną obowiązywać za sześć miesięcy

Zgodnie z rozporządzeniem przyjętym dziś na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego, interchange, czyli prowizja jaką właściciele sklepów ponoszą na rzecz banków z tytułu przyjętych płatności kartami, wynosić będzie 0,2-0,3 proc., odpowiednio dla kart debetowych i kredytowych.

Przeczytaj także: Czy aplikacja mobilna Biedronki to krok w kierunku udostępnienia zakupów online?

Przez pierwsze pięć lat obowiązywania rozporządzenia dopuszczalne będzie stosowanie tzw. średniej ważonej, co oznacza, że część kart będzie mogła mieć wyższą stawkę pod warunkiem, że na innych będzie ona niższa. Również po pięciu latach od wejścia w życie rozporządzenia państwa członkowskie będą mogły wprowadzić maksymalną kwotową stawkę interchange w wysokości pięciu eurocentów dla tzw. mikropłatności.

Przeczytaj także: Znamy pierwsze statystyki systemu płatniczego Blik

W unijnym rozporządzeniu znalazły się wyjątki. Najważniejszy z nich to wyłączenie spod regulacji kart biznesowych, czyli wydawanych przez banki firmom. W ich przypadku interchange będzie mogła być wyższa. Spod rygorów nowego prawa wyjęte zostały również tzw. trójstronne systemy kartowe, takie jak Diners Club czy American Express. Firmy te będą jednak musiały dostosować się do rozporządzenia jeżeli zaczną działać jak system czterostronny (czyli tak jak np. Visa lub MasterCard).

Przeczytaj także: Plus wyłączył płatności przez kody

Warto zauważyć, że polska ustawa o usługach płatniczych, która również nakłada limity 0,2-0,3 proc. dla interchange, idzie dalej niż europejskie rozporządzenie. Nie przewiduje na przykład wyjątku dla kart biznesowych. Z drugiej jednak strony respektuje zasadę honorowania wszystkich kart, która nakazuje handlowcom przyjmowanie płatności wszystkimi plastikami danej organizacji. Rozporządzenie unijne pozwala właścicielom sklepów na odmowę akceptacji karty, której stawka interchange jest wyższa niż 0,2 proc.

W związku z tymi różnicami nie wiadomo, czy polska ustawa będzie musiała zostać zmieniona. Unijne rozporządzenie ma zacząć obowiązywać za sześć miesięcy.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies