Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Plus wyłączył płatności przez kody

Klienci sieci nadal mogą doładować kartę prepaid czy sprawdzić stan konta telefonu, ale kodem USSD już nie zapłacą za parking czy bilet

Od 27 lutego klienci Plusa nie mogą płacić za pomocą kodów USSD. Operator wypowiedział umowy dwóm firmom, które oferowały jeszcze płatne usługi na bazie tego rozwiązania, np. spółce mPay. - Usługa USSD była niszowa i nie cieszyła się dużą popularnością wśród klientów. W miarę rozwoju technologii mobilnych znacznie chętniej korzystają oni z prostszych w obsłudze SMS-ów, czy aplikacji mobilnych - wyjaśnia Aleksandra Gieros-Brzezińska, kierownik działu komunikacji korporacyjnej w Plusie. Dodaje, że obie firmy o planach operatora zostały uprzedzone z dużym wyprzedzeniem, bo już latem 2013 r. Umowy wypowiedziano rok później.

Przeczytaj także: 11 banków, które oferują cash back za darmo

USSD to kody systemowe sieci komórkowej, wykorzystywane przez operatorów telekomunikacyjnych do doładowania konta prepaid, czy aktywacji różnych usług, np. połączeń konferencyjnych. Były także udostępniane zewnętrznym firmom oferującym np. płatności mobilne. Rozwiązanie pojawiło się na rynku na długo przed erą smartfonów i aplikacji. Ma w związku z tym dużą zaletę – można z niego skorzystać nawet na najprostszych telefonach.

Jak działa USSD? Jeśli kiedykolwiek doładowywaliście telefon na kartę wpisując z klawiatury ciąg cyfr i znaków takich jak „#” czy „*”, to korzystaliście właśnie z tego rozwiązania. Po wstukaniu określonych znaków naciska się zieloną słuchawkę, tak jakbyśmy chcieli zadzwonić. Następnie na telefon użytkownika wraca potwierdzenie transakcji.

Przeczytaj także: mPay wreszcie z aplikacją

Rezygnacja z USSD przez Plusa może uderzyć w klientów oraz firmy oferujące płatności w tej technologii. Wprawdzie sprzedaż nowoczesnych smartfonów rośnie a aplikacje płatnicze wypierają z rynku starsze rozwiązania, to płatności oparte na kodach USSD wciąż cieszą się popularnością wśród niektórych klientów.

Najwięcej ma ich mPay, który dopiero od niedawna oferuje aplikację mobilną. Przedstawiciele spółki deklarują, że jej klienci będący jednocześnie abonentami Plusa, wciąż mogą korzystać z głosowego systemu płatności IVR, który działa podobnie jak kody USSD. Dzwoniąc pod wskazany numer, wykonuje się polecenia, wydawane przez automat. Natomiast użytkownicy telefonów pozostałych sieci komórkowych mogą korzystać z kodów USSD na dotychczasowych zasadach.

Z naszych informacji wynika, że w sieciach komórkowych kody USSD w 99,9 proc. wykorzystywane są przez samych operatorów do aktywacji usług czy doładowywania telefonów na kartę. Pozostałe operacje to płatności mobilne.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies