Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Santander ma obecnie najszerszą ofertę dla zwolenników płatności mobilnych. Jakie "pay'e" oferują poszczególne banki?

Niemal tak szeroką ofertę jak Santander mają także Alior, BPS, mBank i PKO BP

Już 17 proc. transakcji zbliżeniowych w terminalach to płatności mobilnewynika z danych serwisu cashless.pl. Popularność takich rozwiązań jak Apple Pay, Portfel Google (Google Pay) czy płatności smartwatchami stale rośnie. Do takiego sposobu płacenia przekonują się sami klienci, ale i banki mają dla zwolenników tego typu rozwiązań coraz szerszą ofertę. Przygotowaliśmy dla Was zestawienie dostępności poszczególnych "pay’ów" w polskich bankach.

Przeczytajcie także: Płatności mobilne wchodzą do Volkswagen Banku

Po tym jak w zeszłym roku Millennium umożliwiło wszystkim swoim klientom dodawanie wydawanych przez siebie kart do Google Pay, telefonami z Androidem przy pomocy portfela od Google’a mogą już płacić klienci każdego z dużych banków działających na polskim rynku. Nieco mniejszą dostępność ma drugi spośród najpopularniejszych portfeli mobilnych – za pomocą Apple Pay nie mogą płacić klienci BOŚ Banku i Volkswagen Banku.

Jeśli chodzi o posiadaczy zegarków i opasek, to w najlepszej sytuacji są właściciele garminów. Płatności Garmin Pay dostępne są dla klientów indywidualnych prawie wszystkich banków (oprócz BOŚ i Citi).

Nieco mniejszy wybór mają właściciele sprzętów firm Fitbit, Xiaomi i Swatch. Z Fitbit Pay korzystać mogą klienci Aliora, BNP Paribas, BPS, Credit Agricole, mBanku, Millennium, Nest Banku, Pekao, Santandera, SGB i Volkswagen Banku. Choć na marginesie warto odnotować, że w związku z przejęciem Fitbita przez Google należy się raczej spodziewać, że popularność tej usługi będzie stopniowo wygasać. Więcej na ten temat w tekście: Czy już pora żegnać się z Fitbit Pay? Polska jednym z 29 rynków, z których wycofane zostaną produkty Fitbit.

Zarówno Xiaomi Pay, jak i Swatch Pay są dostępne w Aliorze, BNP Paribas, BPS, Credit Agricole, mBanku, Nest Banku, PKO BP i Santanderze. Do listy tej w przypadku Xiaomi należy dopisać jeszcze Pocztowy, SGB i Volkswagen Bank, a w przypadku Swatcha – VeloBank.

Nowinką, która dopiero niedawno zadebiutowała na naszym rynku, są płatności Zepp Pay. To rozwiązanie dostępne dla posiadaczy zegarków Amazfit (marka powiązana z dobrze znanym w Polsce producentem z Chin – Xiaomi). Na razie w ten sposób płacić mogą jedynie klienci banków z grupy BPS.

Warto także odnotować, że w niektórych bankach wciąż dostępne są płatności HCE (płatności zbliżeniowe w bankowości mobilnej). Z takiej opcji mogą korzystać klienci ING, Millennium, PKO BP i Santandera. W tym ostatnim usługa jest utrzymywana dla klientów, którzy korzystali z niej wcześniej, ale nie jest już oferowana nowym użytkownikom. Z kolei w ING mogą się na nią zdecydować użytkownicy kart Visa, a w przypadku kart Mastercard jest ona wygaszana.

Przeczytajcie także: Fenige wprowadza przelewy Blikiem

Pisząc o płatnościach mobilnych, nie można nie wspomnieć o Bliku zbliżeniowym. Przy czym w przeciwieństwie do wyżej opisywanych systemów Blik C nie opiera się na płatności z karty, ale bezpośrednio z rachunku. Poprzez zbliżenie swojego telefonu do terminala Blikiem mogą płacić klienci Aliora, ING, mBanku, Millennium, PKO BP i Santandera.

Poniżej znajdziecie tabelę z dostępnymi metodami płatności w poszczególnych bankach, przygotowaną na podstawie informacji uzyskanych od tych instytucji. Jeśli rozwiązanie nie jest dostępne zarówno dla kart Visy, jak i Mastercarda, to zaznaczono to w adnotacji (chyba że bank w ogóle nie ma w portfelu kart danej organizacji).

Jak wynika z zestawienia, najszerszą ofertę dla zwolenników płatności mobilnych ma obecnie Santander, ale niewiele ustępują mu Alior, BPS, mBank i PKO BP.

Fot. freepik.com

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies