Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
InPost, Revolut i Blik. To zwycięzcy tegorocznego plebiscytu Cashless Pay. Oto szczegóły

Zwycięzców tegorocznego plebiscytu ogłosiliśmy podczas pierwszego w tym roku wydarzenia z cyklu Cashless Breakfast

Cashless Breakfast to kameralne spotkania specjalistów i menagerów z branży finansowej, którzy w swobodnej atmosferze rozmawiają o aktualnych wyzwaniach stojących przed nowoczesnymi organizacjami i instytucjami. Pretekstem do pierwszego w tym roku wydarzenia z cyklu Cashless Breakfast było ogłoszenie wyników plebiscytu Cashless Pay 2023.

W trakcie śniadania przeprowadziliśmy krótką debatę. Jej tematyka koncentrowała się wokół najciekawszych wydarzeń branży płatniczej, które miały miejsce w roku ubiegłym, oraz prób przewidzenia tego, co w płatnościach wydarzy się w rozpoczętym właśnie roku.

W rozmowie wzięła udział m.in. Monika Grabowska, dyrektorka ds. sprzedaży oraz współpracy z agentami rozliczeniowymi w fundacji Polska Bezgotówkowa. Oceniając miniony rok stwierdziła, że dla branży płatniczej był on trudny. – Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, liczba zamkniętych i zawieszonych działalności gospodarczych była największa od trzech lat. A mimo to – patrząc z perspektywy Fundacji Polska Bezgotówkowa – ponad 50 tys. przedsiębiorców skorzystało z naszego programu i otrzymało od agentów rozliczeniowych nowe terminale. To jest coś, co bardzo nas cieszy – powiedziała przedstawicielka Polski Bezgotówkowej.

Przeczytajcie także: Mastercard chce ułatwić instalację terminali płatniczych na ładowarkach elektryków

Z kolei Krzysztof Polończyk, prezes Fiserv Polska, właściciela marki PolCard, mówił o tym, co może się wydarzyć w roku 2024 w płatnościach. – To będzie czas weryfikacji rynku, jeśli chodzi o dostawców płatności offline. Dużo się działo przez ostatnich 5-7 lat, ze względu na działalność Polski Bezgotówkowej czy konsolidację rynku. Doszliśmy do takiego momentu, że teraz trochę trudniej generować wzrost. Ten rok, wsparty – mam nadzieję – ożywieniem gospodarczym pokaże tak naprawdę, kto jest w stanie coś więcej klientom oferować – ocenił Polończyk.

Natomiast Krzysztof Korus, radca prawny z kancelarii DLK Legal, opowiedział o zmianach w prawie, które będą wyznaczać kierunki rozwoju płatności w Polsce i Europie. Jednym z tzw. game changerów mogą być, jego zdaniem, przepisy o płatnościach natychmiastowych. – Dzięki temu, że ustawodawca unijny chce, aby płatności natychmiastowe były szeroko dostępne, instytucje płatnicze dostaną wejście do systemu Elixir. Jeśli wszystko się potoczy dobrze, to jak się za rok spotkamy, polskie instytucje płatnicze będą miały prawo poprosić KIR o dostęp do systemu Elixir – powiedział Krzysztof Korus.

Następnie redakcja cashless.pl oglosiła zwycięzców tegorocznego plebiscytu Cashless Pay. Przypomnę, że nominacje do tego plebiscytu przeprowadził zespół cashless.pl na podstawie analizy wszystkich tekstów, jakie w minionych 12 miesięcach ukazały się w serwisie. Następnie zwycięzców wybrali czytelnicy cashless.pl w głosowaniu za pośrednictwem internetowej ankiety. W tym roku uzyskaliśmy rekordową liczbę, ponad 10 tys. głosów, za co czytelnikom bardzo dziękujemy.

Wśród nominowanych w kategorii najciekawszy projekt płatniczy roku znalazły się: Autopay płatności za zagraniczne winiety, Fala, czyli system płatności za komunikację publiczną w Pomorskiem, ING, płatności za parkowanie na Android Auto, ING, rozwiązanie do zarządzania subskrypcjami, InPost Pay, czyli narzędzie do płatności od operatora sieci paczkomatów, Polcard Pay, czyli aplikacja umożliwiająca wpłacanie gotówki w terminalach płatniczych oraz Santander, pierwsze wdrożenie systemu Euro Express Elixir.

Przeczytajcie także: Allegro Cash to nowa metoda płatności na Allegro

Kandydatkami do tytułu najciekawszej karty płatniczej były produkty: BNP Paribas (Visa Filmowa), Goodie (pozwalające na doładowywanie karty przedpłacone), ITCARD (karta Food Town), mBank (karta Great September), mPay (karta debetowa), Revolut (karta Ultra), Santander (karta Dopasowana dla dzieci), oraz Volkswagen Bank (karta Visa z rajdowcami). Natomiast w kategorii najciekawsze wydarzenie płatnicze roku znalazły się: Blik, początek ekspansji zagranicznej, PayEye, uzyskanie certyfikatu PCI dla pierwszego terminala z Polski, Polcard Go w DHL, największe wdrożenie softposa w Europie i Warszawa, uruchomienie procedury wyboru dostawcy systemu biletowego.

W kategorii Cashless Pay 2023 Najciekawszy projekt płatniczy roku – głosami czytelników cahless.pl zwyciężył InPost Pay. W imieniu InPost okolicznościowy dyplom odebrał Szymon Wałach z zarządu firmy.

W kategorii Cashless Pay 2023 Najciekawsza karta płatnicza roku czytelnicy cashless.pl zdecydowali o zwycięstwie karty Revolut Ultra. W imieniu brytyjskiego fintechu dyplom odebrał rzecznik prasowy w Polsce – Stefan Bogucki.

Wreszcie w nowej kategorii, wprowadzonej w tym roku po raz pierwszy, a więc Cashless Pay 2023 Najciekawsze wydarzenie roku, pierwsze miejsce w głosowaniu czytelników zdobył Blik, ze swoim początkiem ekspansji zagranicznej. Dyplom odebrał prezes spółki Polski Standard Płatności – operatora Blika, Dariusz Mazurkiewicz.

Informacje na temat wszystkich nominowanych i zwycięzców tegorocznego plebiscytu Cashless Pay znajdziecie w raporcie Panorama polskich płatności 2023, który można pobrać po kliknięciu w baner znajdujący się poniżej. W raporcie także autorskie opracowanie cashless.pl, gromadzące informacje o wszystkich instytucjach i firmach, działających w polskiej branży płatniczej.

Natomiast czytelnicy, którzy głosowali w plebiscycie Cashless Pay 2023, jeśli zdecydowali się uzasadnić swój wybór, mieli szansę na zdobycie nagród rzeczowych w postaci m.in. zegarków umożliwiających zbliżeniowe płatności mobilne. Spośród autorów nadesłanych wypowiedzi wybraliśmy: Sylwię Szarfenberg, Michała Chludzińskiego i Błażeja Jurkowskiego z Warszawy oraz Przemysława Lesiaka z Bielska-Białej. Nagrody do wszystkich zostały już wysłane. Gratulujemy!

Partnerami wspierającymi tegoroczny Cashless Pay, pierwszy w tym roku Cashless Breakfast oraz raport z Panoramą polskich płatności zostały: Fiserv Polska – właściciel marki PolCard, operator serwisu Przelewy24 oraz Fundacja Polska Bezgotówkowa.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies