Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Fiserv: trzech na czterech Polaków regularnie płaci bezgotówkowo. W dużych miastach wynik jest jeszcze lepszy

Z badania "Preferencje płatnicze Polaków 2024" wynika, że najchętniej bezgotówkowo płacą osoby młodsze, dobrze wykształcone i zamieszkujące największe ośrodki

Z badania przeprowadzonego dla firmy Fiserv, właściciela marki Polcard, wynika, że już blisko 75 proc. Polaków regularnie płaci bezgotówkowo: kartą, telefonem czy urządzeniem ubieralnym. To o prawie 5 pkt proc. więcej niż w lipcu 2022 roku, gdy realizowano poprzednią edycję badania.

Przeczytajcie także: Mastercard ma dla przedsiębiorców 4,5 mln euro bezzwrotnych dotacji

Z raportu "Preferencje płatnicze Polaków 2024" można się również dowiedzieć, że ponad 38 proc. Polaków rozlicza się bezgotówkowo zawsze, kiedy ma taką możliwość. Blisko 23 proc. robi to kilka razy w tygodniu, a prawie 14 proc. raz w tygodniu. Najrzadziej bezgotówkowo płacą osoby najstarsze, ale należy zaznaczyć, że 44 proc. respondentów powyżej 70 lat rozlicza się regularnie bezgotówkowo (wzrost o 4 pkt proc. w porównaniu do poprzedniej edycji badania).

Badanie wykazało, że im większa miejscowość, tym rzadziej używana jest gotówka. Aż 84 proc. mieszańców miast powyżej 250 tys. docenia transakcje kartą, telefonem bądź zegarkiem i regularnie z nich korzysta. W przypadku wsi wynik i tak jest wysoki: 67 proc. (o 7 pkt proc. więcej w porównaniu z rokiem 2022). Osoby z wyższym wykształcaniem preferują płatności bezgotówkowe (86 proc.). W przypadku ankietowanych z wykształceniem średnim jest to 77 proc., taką formę rozliczenia preferuje też ponad połowa (53 proc.) respondentów z wykształceniem podstawowym.

Przeczytajcie także: Prośba o przelew Blik wkrótce pojawi się w SGB Mobile

Najczęściej bez użycia gotówki rozliczają się osoby zarabiające między 4 tys. a niespełna 5 tys. zł netto, najrzadziej natomiast te, których dochód wynosi najmniej: do 2 tys. zł netto. Z badania wynika, że prawie 18 proc. badanych nie płaci bezgotówkowo bądź robi to bardzo rzadko (raz w miesiącu bądź rzadziej). Niemal 59 proc. respondentów w tej grupie twierdzi, że płaci gotówką z przyzwyczajenia, 47,5 proc. z nich uważa, że dzięki gotówce łatwiej kontroluje swoje wydatki, a 39 proc. nie lubi płacić bezgotówkowo. Warto odnotować, że ponad połowa (56 proc.) młodych osób (18-29 lat), które nie używają płatności bezgotówkowych bądź robią to rzadko, zapytanych o przyczynę tego stanu rzeczy wskazała na niemożność płacenia bezgotówkowo w miejscach, gdzie robią zakupy.

KATEGORIA
CIEKAWOSTKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies