Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Nowe ekokarty w ofercie Pocztowego. Będą wykonane ze skrobi kukurydzianej

Wydawanie nowych kart, bardziej przyjaznych środowisku, Pocztowy rozpocznie w listopadzie

Bank Pocztowy zapowiedział, że karty z logo Poczty Polskiej, które od listopada będzie wydawał swoim klientom do rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych, będą bardziej przyjazne środowisku. A to dlatego, że do ich wytworzenia, zamiast zwykłego plastiku, zostanie wykorzystane tworzywo powstałe ze skrobi kukurydzianej.

Przeczytajcie także: Karty biometryczne znów w ofercie Pocztowego

Nowa wersja kart to efekt współpracy z firmą Thales. Do ich wykonania wykorzystany zostanie PLA (kwas polimlekowy), czyli tworzywo pochodzenia biologicznego, będące alternatywą dla tradycyjnych tworzyw sztucznych na bazie paliw kopalnych. PLA wytwarza się ze skrobi kukurydzianej.

Dodatkowym atutem nowych kart jest zaś blind notch, czyli specjalne wcięcie na krótszej krawędzi, które ułatwia korzystanie z niej osobom niewidomym i słabowidzącym. Na nowych kartach widnieć będzie logo Mastercarda, a ich funkcjonalność będzie taka sama jak zwykłych plastików.

Wymiana flagowych debetówek Pocztowego na te w bardziej ekologicznej odsłonie będzie przebiegać stopniowo. Od listopada nowi klienci zaczną otrzymywać już karty nowego typu, a dotychczasowi posiadacze plastików wydanych przez Pocztowy zapoznają się z tą nowością po upływie ważności ich obecnej karty lub po jej zastrzeżeniu i zamówieniu nowego egzemplarza.

Przeczytajcie także: mPay znów chce wydawać karty

Jak podkreśla bank, dzięki temu, że nowa karta jest wykonana w 82 proc. z materiału roślinnego, znacznie zmniejszy się ilość odpadów niebiodegradowalnych generowanych w ramach wydawnictwa kart płatniczych. Pocztowy jest kolejną instytucją finansową działającą na polskim rynku, która zdecydowała się zastąpić tradycyjnie używane PVC tworzywem mniej obciążającym środowisko. Wcześniej o podobnych krokach informowały m.in. Credit Agricole, mBank, PKO BP czy VeloBank.

Warto mieć na uwadze, że choć tego typu działania są co do zasady warte docenienia, to jednak mają ograniczone znaczenie dla ochrony środowiska naturalnego. Ilość plastiku zużywana podczas produkcji kart jest bowiem niewielka w porównaniu np. z ilością tworzywa wykorzystywanego do produkcji opakowań. Jeszcze korzystniejsze dla środowiska są np. karty wirtualne. I dlatego właśnie Pocztowy przypomina, że klienci mogą całkowicie zrezygnować z posiadania tradycyjnych kart, a posługiwać się na co dzień kartami wirtualnymi, dodanymi do cyfrowych portfeli.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies